5.00 / 1 oy

iade ettiğim ürünün kargosunu satıcı teslim almıyor

Hepsiburada'dan black friday indirimi ile satın aldığım bir ürünü hatalı gönderim olduğu gerekçesiyle muntazam olarak paketleyerek sürat kargo ile geri gönderdim. Kargoyu göndereli bugün itibariyle 6 gün oldu ve araya da hafta sonu girecek şimdi bir de. Kargo hareketlerine baktığımda sürekli iade talep ve iade ret satırları görünüyor. Ürün teslim edilemedi gibi bir ibare olmasa da dağıtıma çıktı mı yoksa satıcı ürünü almayacağını mı belirtti orasını da anlayamadım ama iade olan ürünü ben kargolamış olduğum için şimdi ben gönderici, o da alıcı olmuş oluyor, yani satıcı ürünü geri teslim almasa elimde ürün ile kalacağım. Hepsiburada çağrı merkezine yarım saat beklememe rağmen bağlanamadığım için onlardan da destek alamıyorum. Sizce ne yapabilirim?

esprit

13.12.2019 18:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Ekim 2021 10:09
    2

    amazon'dan sonra diğer e-ticaret siteleri de artık tüketici tarafında daha fazla yer almaya ve satıcıları daha da baskılamaya başladılar. artık site ile irtibata geçip iademi mağaza kabul etmedi dediğinizde bir şekilde iadenizi kabul ettiriyorlar ve hatta satıcıya da yaptırım uygulayabiliyorlar.

    tüketici açısından bu güzel bir durum, çünkü bu noktaya gelinceye kadar geçmişte çok mağduriyetler yaşandı. ama satıcıların da özellikle art niyetli tüketicilerden kaynaklı olarak haklı oldukları durumlar olabiliyor. kitabı okuyup kapağını yırttıktan sonra iade edenleri sosyal medyada maalesef görüyoruz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
iade ettiğim ürünün kargosunu satıcı teslim almıyor

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.