5.00 / 1 oy

HTML5 Canvas ile geliştirilen oyunun kaynak kodları gizlenebilir mi?

HTML5 Canvas ve Javascript kullanılarak hazırlanan tarayıcı oyunları client tarafında çalışan oyunlardır. Burada client olara bahsedilen de kullanıcının tarayıcısı olduğu için bu tür oyunlarda oyunun kaynak kodunu gizleyebilmek mümkün değildir.

Oyunun kaynak kodunu indiren ve değiştiren bir kişi de doğal olarak oyunu modifiye edebilir ve kendi menfaati için yayına alarak ya da satarak bunu değerlendirebilir. HTML5 Canvas oyunlarını paketlemek (rip) için çeşitli araçlar olsa da halen bu oyunların kaynak kodunu tarayıcıdan gizleyebilmenin bir yolu, tarayıcı çalışma mantığı gereği bulunamadı diyebiliriz. Bu işi profesyonel olarak yapan ve tarayıcı bazlı oyun geliştirerek para kazanan şirketler de oyunlarının kaynak kodlarını koruyabilmek için düzenli olarak çözümler üreterek buna mesai harcıyorlar.

Sonuç olarak HTML5 Canvas ile geliştirmek için bir eğitim satın aldığınızda ve ilk amatör oyununuzu geliştirdiğinizde oyununuzun kaynak kodunun (siz ekstra efor sarf etmediğiniz sürece) erişilebilir, indirilebilir ve farklı kaynalarda tekrar düzenlenebilir olduğunu da hesaba katmalısınız.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Unity ile tarayıcı oyunu geliştirilebilir mi?

bkz: Eski bilgisayarlar için oyun tavsiyeleri

bkz: Nintendo Switch 2 kişilik oyun tavsiyeleri

bkz: Python ile adam asmaca oyunu uygulaması geliştirmek

bkz: Ring Fit Adventure Oyunu ile Kilo Vermek (Nintendo Switch)

bkz: Nvidia Shield TV Nedir ve Fiyatı Nedir?

oissende

28.09.2021 21:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HTML5 Canvas ile geliştirilen oyunun kaynak kodları gizlenebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.