5.00 / 1 oy

Hayat Eve Sığar Haritasındaki Renklerin Anlamı Nedir?

Az önce hayat eve sığar uygulamasını telefonuma kurdum ve çok yüksek riskli bölgedesiniz uyarısı çıktı. Haritanın covid vakalarını gösteren renklendirilmiş versiyonunu aktif hale getirince kırmızı, yeşil ve mavi renkli alanlar çıktı. Bu renklerin ne anlama geldiğini öğrenebilmek için internetten baktım, buradan benim gibi bilmeyen başka arkadaşların da öğrenebilmesi için de renklerin ne anlama geldiğini yazmak istedim.

Kırmızı renk: Yüksek riskli bölge

Sarı renk: Orta riskli bölge

Yeşil renk: Az riskli bölge

Mavi renk hakkında ne anlama geldiği konusunda resmi bir açıklama göremedim. Haber siteleri yine meşhur clickbait'lerini yapmışlar. Hayat eve sığar uygulamasında mavi renk ne anlama gelir diye google'da aratınca yine malum gazetelerin sonuçları geliyor ve sanki içlerinde mavi rengin ne anlama geldiğini açıklayacakmış gibi koydukları sayfa başlıklarına tıklayarak açtığınızda sadece anlamsız ve içi boş yazılar çıkıyor.

Renklerin sağlık bakanlığı tarafından nasıl belirlendiği konusunda da bir açıklama ya da makale bulamadım. Eğer pozitif vaka sayıları ya da evde karantina altında tutulan kişilerin sayıları dikkate alınarak bu haritalar hazırlandıysa mesela bir bölgede kaç vaka varsa sarı ya da kırmızı renk olduğu konusunda bir aydınlatma metni paylaşılmalı. Gerçekte paylaşılan vaka sayılarının bile bu kadar çok olmadığını takip ettiğim için her yerin kırmızı olarak işaretlenmesinin sayısal karşılığını merak ediyorum.

Edit: bir forumda mavi ve mor renklerle ilgili şu açıklamalar paylaşılmış ama ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Mavi: Ağır durumlı vaka, hastanede kontrol altında.
Mor: Vaka evde karantina altında.

Ama sıcaklık haritasında sayısal ölçümler paylaşıldığı için ne kadar doğdurur bilemiyorum. Bazı bölgelerde de mavi renk hiç görünmüyor mesela. Android ya da ios olmasına göre değişiklik gösteriyor diyenler de var ama sanmıyorum.

kırasavcık

15.09.2020 06:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hayat Eve Sığar Haritasındaki Renklerin Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.