5.00 / 1 oy

Hayalet Bildirim Nedir?

Hayalet bildirim, birçok uygulama tarafından sıklıkla kullanılan ve aslında kullanıcıyı rahatsız etmekten başka bir işe yaramayan push notification bildirimleridir. Çalışma mantığı olarak, kendini hatırlatmak isteyen uygulama herhangi bir içeriği olmayan bir bildirim gönderir. Bir diğer sık karşılaşılan hayalet bildirim türü de sanki bir kullanıcı mesaj atmış da o mesajı hemen geri silmiş gibi olan bildirimlerdir. Diğer uygulanan yöntemler ise, sanki kullanıcının ilgisini çeken bir içerik, kampanya, duyuru varmış gibi bir bildirim gönderip, bildirime tıklantığında ise ana ekrana yönlendirme şeklinde olmaktadır.

Uygulamalar açısından kullanım süreleri çok önemli olduğu için çoğu büyük uygulama bile maalesef hayalet bildirim (ghost notification) atma işlemleri yapıyorlar. Özellikle de uzun süre kullanmadığınız uygulamalar bu şekile kendilerini hatırlattıklarını düşünüyor ve sonuç olarak kullanıcının uygulamayı telefonlarından kaldırmalarına yol açıyorlar. Geliştiriciler açısından çok akıllıca gibi görünmesine karşın pratikte sonuçları oldukça olumsuz olan bir yöntem olması açısından tavsiye etmemekle birlikte akıllı telefon kullanıcılarına da başlarına sürekli gelen şeyin aslında ne olduğunu izah etmek istedim. Sevgiler.

tolg34

22.08.2020 22:52

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hayalet Bildirim Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.