5.00 / 1 oy

Bilimkurgu filmlerinden gerçek hayata taşınan 10 teknoloji

İnterneti 1970'li yıllarda yaşayan birisine nasıl anlatırsınız? Herkes birbirine bağlı ama kablosuz giriyor, girdiği fiziksel bir yer yok ama platformlar var. Platformlar için cihazlar kullanıyoruz, onlar da kablosuz ve antensiz. Filmler ve müzikler eve geliyor, istersek para veriyoruz. Gazete sabah kapıya gelinceye kadar haberler eskimiş oluyor, bu yüzden insanları takip ediyoruz. 70'lere ışınlanarak herkesin izlediği bir televizyo yayınında geleceği böyle tasvir etseniz kesinlikle deli muamelesi görürdünüz. Halbuki beklenen uçan arabalar ve ışınlanabilen insanlardı, geldiğimiz nokta ise internet (son zamanlarda bir de limon kolonyası eklendi). Peki bugün kullanıp da geçmişte sadece bilim kurgu filmlerde ve dizilerde var olacağı hayal edilmiş teknolojiler neler diye hiç merak ettiniz mi?

1. Cep telefonu, Star Trek dizisinde 1970'lerde tasvir edilmiş. Işınlanma fikri de yine bu dizide kullanılmış ama henüz bu teknolojiye bildiğim kadarıyla çok uzağız.

2. Hologram fikri, ilk Star Wars filmi olan Star Wars: Episode IV — A New Hope (1977) filminden tanıdık gelecektir.

3. Dijital Reklam Panosu bugün her yerde özel şirketlerin reklamları ve kamu icraatlerinin tanıtılması amacıyla kullanılıyor, 1982 yapımı Blade Runner filmini izleyenler bu teknolojinin düşünüldüğünü o zamandan görmüşlerdi.

4. Yapay Zeka bugün insanların açık kaynaklı sistemler üzerinde çalışabildikleri bir alan, ama bir çok bilim kurgu filminde yapay zekaya sahip makinelerin var oldukları örnekler var.

5. Uzay istasyonu fikri bugün bile çılgınca geliyor, ama zamanın çok ötesinde bir film olan 2001: A Space Odyssey filminde 1968 yılında uzay istasyonu fikri sinemaya aktarılmıştı.

6. Biyonik uzuvlar bugün medikal teknolojiler tarafından çalışılan ve mucizevi sonuçlar üretmeye başlanan bir teknoloji. Star Wars: Episode V — The Empire Strikes Back filminin sonunu izleyen var mı?

7. 3 boyutlu hologramlar bir çok filmde kullanıldı, bizim için ise son yıllarda örneklerini gördüğümüz yeni bir teknoloji

8. Hoverboard kullananların Geeceğe Dönüş filmlerini ve Marty McFly karakterini bildiklerini tahmin ediyorum.

9. Sürücüsüz araç fikri bugün halen ben kesin müdahale ederdim diye tedirginlikle karşılanıyor ve yeni yeni örneklerini yarı otonom araçlar olarak görüyoruz. Halbuki bu fikir de Total Recall filminde 1990 yılında vardı.

10. Tablet fikrini Steve Jobs buldu diyenlere de 1968 yapımı 2001: A Space Odyssey filmini izlemelerini öneriyorum.

 

canergemveren

28.03.2020 10:27

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bilimkurgu filmlerinden gerçek hayata taşınan 10 teknoloji

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.