5.00 / 1 oy

Gün içinde su içmeyi hatırlatacak yöntemler nelerdir?

Suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu bilsek de ne yazık ki gün içindeki koşturmaca ya da tükettiğimiz çay, kahve, gazlı içecekler, gazsız içecekler gibi diğer sıvıları fazla tüketmemiz su ihtiyacımızın önüne geçebilmekte. Fakat içilen hiçbir içecek, yararlı olduğunu düşündüğümüz maden suları bile hiçbir şekilde su tüketimi yerine geçmemektedir. Günde bir bardak dahi su içemeyen insanlar artık vücut alarm vermeye başlayınca su tüketimini hatırlatan yolları aramaya başlıyor. Madem sonunda bu tablo ile karşılaşacağız, o zaman şimdiden su içme alışkanlığını kazanmak faydalı olacaktır. 

Su tüketim ihtiyacı yaş, kilo, cinsiyet gibi faktörlerden etkilense de daha çok yapılan uğraş (spor, meslek gibi) ve mevsimden de etkilenmektedir. Fakat bunları kendimize su içmemek için bahane göstermek yerine günde 2 ile 3 litre arası su tüketmeye gayret etmeliyiz. Daha fazlası her şeyin fazlasının zarar olması gibi yarardan çok zarar vermektedir. 

Ben günde ne kadar su içtiğimi anlayabilmek için evdeyken 500 ml aldığını bildiğim su bardağını ve 1 lt alan su şişemi uyanır uyanmaz dolduruyorum. Böylece bardağımdaki su bittikçe şişeden dolduruyorum. Gece yatmaya gitmeden de şişeyi ilinci kez doldurmuş ve yarısına gelmişse görev tamamdır deyip, gönül rahatlığıyla uyuyorum. Burada su bardağının büyük olması benim avantajıma çünkü oturunca bilgisayar başından kalkmaya üşeniyorum ve acil ihtiyaç olmadığı müddetçe de kalkmıyorum. Dolayısıyla eğer suyum bitmişse yanımda şişe yoksa çok zor kalkıp su almak. Eğer yapabiliyorsanız gün içinde birçok yerde ağzı kapalı su şişeleri bulundurabilirsiniz. Bardağınız boşaldığında hemen doldurun ve mümkünse gittiğiniz her yere suyunuzu da alın. Telefonunuzu nasıl ki oda değiştirdiğinizde bile elinize alıyorsunuz su şişeniz de yanınızdan eksik olmasın. 

Gün içinde ne kadar su tükettiğinizi gösteren uygulamalar da var. Her bardak bitiminde uygulamadaki bardağa tik atıyorsunuz, eğlenceli de aslında. Ya da Sizi 1 saate yarım saate su içmeniz için hatırlatma yapan uygulamalar da mevcut. Ben açıkçası çok etkili kullanamadığım için sildim bu tarz uygulamaları. 

Suyun tadı da bazı kişiler için çok önemli, belki de su içememenizin sebebi tadı hoşunuza gitmediğindendir. Su içmeyi daha keyifli hale getirmek için su şişenizin içine salatalık, zencefil, portakal, elma ya da limon gibi sevdiğiniz meyveleri doğrayabilirsiniz. Böylece hem verdiği aroma hem koku hem de tat sizi daha fazla su tüketimine yöneltebilecektir. Ayrıca farklı marka suları da deneyebilirsiniz belki içtiğiniz suların sertlik oranları da damak tadı olarak size hitap etmiyordur.

Sizlerin denediği farklı yöntem ya da uygulama varsa yorum kısmına yazarsanız su tüketmekte zorlanan kişiler için umut olursunuz. 

 

joker_26

03.12.2020 04:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Aralık 2021 10:14
    0

    bu amaçla hazırlanmış çok sayıda android ve ios uygulaması var, herhangi birisini kullanabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gün içinde su içmeyi hatırlatacak yöntemler nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.