5.00 / 1 oy

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, internet sitelerinin dijital pazarlama (digital marketing) süreçlerinin en önemli araçlarından birisi. Google Tag Manager'ın birden fazla işlevi ve faydası olduğu için tüm detaylarına bu yazıda girebilmek mümkün olmasa da işlevleri konusunda bilgi verebilmek için bu başlığı açıyorum.

Google Tag Manager'ın en büyük işlevlerinden birisi, internet sitelerinin head etiketi altına eklenen çok sayıdaki js eklentisinin tek bir merkezden yönetilebilmesini sağlamaktır. Bu sayede hem kullandığınız script'lerin düzenlemesi daha kolay hale gelir, hem de sitenizin hızında olumlu bir artış sağlanmış olur. Bu etiketlerin kullanımları da sitenizin tüm sayfalarında aynı olmayacağı için Google Tag Manager ile hangi sayfanızda hangi script'lerin ne şartlarda tetiklenip tetiklenmeyeceklerini belirleyebilirsiniz.

Google Tag Manager sayesinde 3. parti script'leri yönetebileceğiniz gibi Google Analytics, Facebook Pixel ve Google Ads (Adwords) gibi standart bileşenleri de Google Tag Manager üzerinden yönetebilirsiniz. Böylece geri dönüşleri ve satışları da daha kolay ölçümleyebilirsiniz.

bkz: Google Analytics'te site nasıl silinir?

bkz: Reklam engelleyiciler Google Analytics'i de engelliyor mu?

bkz: Big Data Analytics nedir?

bkz: Google Ads'te başka firma adına verilen reklamlar için hukuki olarak ne yapılabilir?

bkz: HTML ile Google Tasarımı Yapmak

bkz: Google Fonts Siteye Nasıl Eklenir?

oissende

21.02.2021 11:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Ocak 2022 03:39
    0

    keşke buna başka bir isim düşünselermiş, böyle olunca etiketleri yönetmek için bir araçmış gibi anlaşılıyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google Tag Manager Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.