5.00 / 1 oy

Google Ads'te başka firma adına verilen reklamlar için hukuki olarak ne yapılabilir?

Yaşanmış olan bir olayı hayali kuruluşlar üzerinden resmedeceğim. Diyelim ki turizm sektöründe faaliyet gösteren A ve B otelleri birbirlerinin rakibi olarak hizmet veriyorlar ve her iki firma da Google (google.com'da arama sonucu olarak gösterilen reklamlar) üzerinden reklan vererek daha fazla kişiyi internet sitelerine sokarak müşteri kazanmaya çalışıyorlar. Her iki firmanın da Çeşme'de faaliyet gösterdiğini hayal ederek her iki firmanın da "Çeşme Otel" ve "Otel Çeşme" terimlerine reklam verdiğini farz edelim. Bu reklam kampanyası sonucunda (negatif anahtar kelimeler kullanılmamış olsun)

- Çeşme Otel A

- Çeşme Otel B

arama terimleri için her iki otel de reklamm alanında görünür olacaklar. Buraya kadar sorun yok çünkü faaliyet alanı ya da faaliyet bölgesi üzerinden bir rekabet söz konusu. Sorunlar ise aşağğıdaki iki senaryoda gerçekleşiyor:

Senaryo 1: Bilinçsiz olarak marka adının geniş eşleme (reklam terimlerinin farklı bir sıra ile arama terimlerinin içinde yer alması) ile arama teriminin içinde olması sonucu başka firmanın adı ile yapılan bir aramada rakip firmanın reklamının organik sonucun üstünde görülmesi (bilinçsiz reklam kullanımı)

Örnek: Negatif kelimeler kullanmadan "A Otel Çeşme" araması için B otelinin reklamının ilk sırada çıkması.

 

Senaryo 2: Tam eşleme ile B otelinin A otelinden müşteri çalmak için doğrudan Google reklamı vermesi

Örnek: "A Otel Çeşme" araması için B otelinin reklamının tam eşleşme ile ilk sırada çıkması.

 

Bu iki senaryoya göre iki sorum var.

1. soru: ilk senaryoda örnek verdiğim durum biliçsizlik ile açıklanarak hukuki bir işlemde cezai yaptırımdan muaf tutulabilir mi?

2. soru: İkinci senaryoda bilinçli olarak marka haklarına bir saldırı söz konusu ama bu konuda dava açılırsa ceza ne olur? (emsal bir karar var mı)

 

Avukat ya da hukuk eğitimi alan birisi değilim, sadece haklarının çiğnendiğini düşündüğüm bir yakınıma yardım etmek istiyorum. Bu konularda açılan davalar olduğuna eminim ama bilgim olmadığı için bilgim yok, yardımcı olmak isteyenler olursa cevap yazabilirlerse sevinirim.

berrin_izmir

16.04.2020 10:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google Ads'te başka firma adına verilen reklamlar için hukuki olarak ne yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.