5.00 / 1 oy

Google'da Sadece Url'de Arama Yapmak

Google'da sadece sayfa başlığında arama yapmak için Google'da Sadece Sayfa Başlıklarında Arama Yapmak ve Google'da Birden Çok Kelimeyi Sadece Sayfa Başlıklarında Aramak yazılarımı; sadece site içeriğinde arama yapmak için de Google'da Sadece Sayfa İçeriğinde Arama Yapmak yazımı inceleyebilirsiniz. Google, arama araçlarına sadece sayfa url'si (sayfanın internet adresi) üzerinden arama yapabilmek için de inurl ve allinurl anahtar kelimelerini sunmaktadır. inurl ifadesi, boşluksuz olarak arkasından gelen ilk ifadeyi ararken; allinurl ifadesi ise iki noktadan sonra gelen tüm ifadeleri sayfa url'si içinde aramaktadır. Bir ifadeyi aynı sıra ile aramak için de çift tırnak kullanabileceğimizi görmüştük.

Örnek arama: sayfa url'sinde en-buyuk-aloe-vera-bitkisi geçen internet sitelerini google'da sorgulayalım.

Arama Terimi: allinurl:en-buyuk-aloe-vera-bitkisi

Not: Sitelerin url yapıları, site içeriğindeki düz yazılar gibi değildir. Boşluk karakteri ve Türkçe karakterler çoğunlukla kullanılmazlar.

google allinurl

Eğer bu ifadelerin bağımsız olarak geçtiği url'leri aramak isteseydik (aynı sırada olmayabilirler) sorgumuzu aşağıdaki gibi güncelleyebiliriz.

Arama Terimi: allinurl:en buyuk aloe vera bitkisi

bu arama terimi ile 5 kelimenin de aynı ya da farklı sıralarda geçtiği internet siteleri url'leri görüntülenmiş olur.

koroglu

02.08.2020 20:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google'da Sadece Url'de Arama Yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.