5.00 / 1 oy

Google'da Sadece Sayfa İçeriğinde Arama Yapmak

Google'da standart bir arama, hem sayfa başlıklarında; hem de sayfa içeriğinde geçen ilgili terimler üzerinden yapılır. Önceki yazılarımda Google'da sadece sayfa başlıklarında arama yapabilmek için Google'da Sadece Sayfa Başlıklarında Arama Yapmak ve Google'da Birden Çok Kelimeyi Sadece Sayfa Başlıklarında Aramak yazılarımda paylaştığım intitle ve allintitle anahtar kelimelerinin kullanımlarını paylaşmıştım. Google, sadece sayfa başlıklarında arama imkanı sunduğu gibi sadece sayfa içeriğindeki kelimeler üzerinden de arama yapabilmek için bir anahtar kelime sunuyor: allintext anahtar kelimesi.

Google, arama sonuçlarına göre internet sitelerini sıralarken çok sayıda sıralama parametresi kullanır. İnternet siteleri de bu parametreleri öngörerek daha üst sıralarda çıkmak için SEO (Search Engine Optimization) adı verilen yöntemler kullanırlar. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı da, sonuçlar kısmında görüntülenmek istenen anahtar kelimeleri sayfa başlığında yazmaktır. Sayfa başlığında bir bilgiyi içerdiğini yazıp da sayfa içeriğinde bu bilgiden hiç bahsetmeyen internet siteleri için de tıklama tuzağı anlamına gelen clickbait ifadesi kullanılır. Google aramalarınızda daha az tıklama tuzağı sonucu görüntüleyerek aradığınız bilgiye daha kestirme yoldan ulaşabilmek için de sadece sayfa içeriiğinde arama yapma özelliğini kullanabilirsiniz.

Şimdi sadece sayfa içeriğinde el bakım kremi ifadesi geçen internet sitelerini sorgulayalım.

Not: el bakım kreminin kalıp olarak aramasını istersek tırnak içinde yazabiliriz. Aksi taktirde birbirinden bağımsız olarak el-bakım-kremi ifadelerinin geçtiği siteler aranacaktır.

Arama sorgusu: allintext:"el bakım kremi"

 google allintext

koroglu

02.08.2020 19:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google'da Sadece Sayfa İçeriğinde Arama Yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.