5.00 / 1 oy

Google Chrome'da DNS over HTTPS nasıl kullanılır?

DNS Over Https kullanımı, internete bağlı cihazlar üzerinden anonimliğini artırmak isteyen insanların bilinçlenmesi ve tarayıcıların da bu konuda doğrudan tarayıcı içinden DNS Over Https kullanımını mümkün kılması ile oldukça arttı. Aslında bir süredir tarayıcıların flags (deneme aşamasındaki özellikleri) içinden zaten DNS Over Https kullanımı mümkündü, ama artık tam anlamıyla bu özelliği destekliyorlar ve bu ayar da tarayıcı ayarlarından aşağıdaki gibi etkinleştirilebiliyor:

- Google Chrome'da sağ üstteki üç noktaya basın ve Ayarlar (Settings) seçeneğini seçin.

- Üstteki arama çubuğuna dns yazdığınızda seçenekler arasında güvenlik (security) seçeneği listelenecektir. Buradan da Gelişmiş (Advanced) altındaki Güvenli DNS Kullan (use secure dns) altındaki "ile" (with) olarak yazan ve açılır listeden dns sunucusu seçebildiğiniz yere gelin.

- Listeden istediğiniz DNS sunucusunu seçebilirsiniz, Google, Cloudflare, OpenDNS seçeneklerini sırasıyla deneyin ve hız testi yaparak en hızlı performansı aldığınız DNS seçeneğini kullanın. İsterseniz custom seçeneğinden farklı bir dns sunucusu da ekleyebilirsiniz.

Not: DNS Over Https seçeneğinin aktif olabilmesi için üstteki işlemleri tamamladıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatmalısınız.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: DNS Over HTTPS nedir?

bkz: DNS Nedir?

bkz: DNS'te autodiscover düzenlemesinin amacı nedir?

bkz: Airties Modemlerde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

bkz: DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ve çözümü

bkz: Google DNS Sunucu Adresleri 2020

RainingCodes

16.08.2021 23:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google Chrome'da DNS over HTTPS nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.