5.00 / 1 oy

Excel'de çıktı alırken kenar boşluklarını (margin) ayarlamak

Her yazıcının (printer) baskı yapabildiği kağıt boyutları (A3, A4 vb) vardır ve bu kağıt boyutlarında da kenarlarında belli boşluklar bırakarak çıktı alabilmektedir, dolayısıyla Excel'de çıktı alırken kağıtları en diplerine kadar kullanarak çıktı alamayız. Ancak zaman zaman bu kenar boşluklarını değiştirmemiz gerekebilir ve neyse ki Excel'in sayfa margin'lerini düzenlemek ile ilgili sunduğu çok pratik araçlar var.

Print ekranını açtığınızda (bkz: Excel Sayfasını Yazdırmak (Print) İçin Ne Yapılmalıdır?) kenar boşlukları ile ilgili 3 hazır seçenek bulunmaktadır: normal, geniş ve dar kenar boşlukları.

excel print margins

Eğer bu üç seçenek de sizin istediğiniz kenar boşlukları seçeneklerini sunmuyorsa sayfamın sağ altındaki Show Margins butonuna tıklayarak çıktı ekranında kenar boşluklarını gösteren çizgileri aktif duruma getirebilirsiniz, bu çizgileri de elle daraltıp genişleterek kendi ihtiyaçlarınıza göre margin boşluklarını düzenleyebilirsiniz.

excel show margins

Öz Hakiki Bumblebee

23.07.2020 02:16

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de çıktı alırken kenar boşluklarını (margin) ayarlamak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.