5.00 / 1 oy

Fırın fanı çalışıyor ama ısıtmıyor nasıl çözülür?

Evde Arçelik marka 6 yıllık bir fırın vardı ve açıkçası çok da aktif kullanmıyorduk. Geçen hafta fırında bir şeyler hazırlamaya niyetlenerek fırını fanlı şekilde çalıştırınca fırının ısınmadığını fark ettim. Önce biraz sağına soluna baktım acaba kendim çözebilir miyim diye ama sonra şebeke elektriğini yeme korkusuyla servisi çağırmaya karar verdim. Servis çağırmam isabetli bir karar olmuş çünkü benim çözebileceğimin ötesinde ve bence zor bir tamirat sürecinden geçti fırın. Servisle konuşarak bu arızanın neden kaynaklandığını ve çözüm adımlarını konuştum ve sık karşılaşılan bir arıza olduğunu öğrendiğim için öğrendiğim bilgileri buradan da paylaşmanın faydalı olacağına karar verdim.

Fırınlarda ısıtmama ya da soğuk üfleme gibi problemler genellikle rezistansın çalışmamasından kaynaklanıyormuş. Kullanıcı tarafından müdahale edilmesi, kontrol edilmesi ya da tamir edilmesi mümkün olmayan bir aksam olduğu için neymiş bu rezistans sökeyim de bir bakayım demeyin ama. Rezistansın ısınmama sebeplerinin başında da elektrik girişlerinde problem olması geliyormuş. Elektrik ölçüm cihazı ile rezistansa gelen kabloların ucundaki elektrik kontrol ediliyor ve genellikle de problemin buradan kaynaklandığı tespit ediliyor.

Arçelik rezistans değişimi için işçilik ve parça dahil 200 TL verdim ama fırının modeline göre rezistansların fiyatları da değişiyormuş. İşlem ise yaklaşık 1 saat sürdü ve servis tamirat işlemini evde tamamlayarak gitti. Cihazı söküp servise götürmeye gerek kalmadığı için ben de daha memnun olmuş oldum.

Sonuç olarak fırında her ısıtmama, soğuk üfleme ya da çalışmama problemi rezistanstan kaynaklanır gibi bir şart yok ama en sık karşılaşılan problem ve çözümü bu olduğu için masrafını da yazarak benzer arızalar yaşayan okurlara bilgi vermiş olmak istedim.

Not: Benzer bir diğer yaşadığım sorun ve çözümü için bkz: Bulaşık Makinesi Su Almıyor ve Yıkama Yapmıyor Çözümü Nedir?

akarboz

21.11.2020 14:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Kasım 2021 07:19
    0

    fırın fanının çalışmasına rağmen ısıtmaması bir sorun olabilir ama benim asıl anlamadığım, fırını ısıtan şey fan değildir ki? fanlı ve fansız olarak fırın zaten kullanılabilir ve fan da fırınların içindeki sıcak havanın dolaşmasını sağlamak istediğimizde kullandığımız bir turbo modudur diye biliyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırın fanı çalışıyor ama ısıtmıyor nasıl çözülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.