5.00 / 1 oy

Fiili dolaşımdaki pay nedir? Nasıl bulunur?

Fiili dolaşımdaki pay: Borsada işlem gören firmaların her an likit ve dolaşımdaki paylar içinde günlük alım-satım amaçlı olarak piyasada işlem yapılan paylarıdır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), 23.07.2010 tarih ve 21/655 sayılı Kararı’nda, BİST Hisse Senetleri (Pay) Piyasası’nda işlem gören firmalara ilişkin fiili dolaşımdaki hisse (pay) oranı belirlenmesine yönelik; işletmelerin fiili dolaşımdaki hisse oranlarının, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığı ile kamuya duyurulmasına karar verilmiştir. 

Halka açıklık oranı olarak düşünülse de aslında tam karşılığı değildir çünkü SPK firmanın halka açık hisse senetlerinden kurucu ortakların ya da yakınlarının almış oldukları hisseleri fiili dolaşımdaki pay olarak saymamaktadır. Aslında halka açık gibi görünen fakat işlemdeki hisselerinin çoğunun şirket ortakları, iştirakleri ya da yakınları tarafından alınması durumunda sözde halka açık hale gelmektedir. Dolayısıyla fiili dolaşımdaki pay oranları MKK tarafından günlük olarak hesaplanmakta ve ilan edilmektedir. 

yemenuss

19.10.2020 11:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fiili dolaşımdaki pay nedir? Nasıl bulunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.