5.00 / 1 oy

Saten Alçı Ne Kadar Sürede Kurur?

Duvar boyası ya da duvar kağıdı uygulaması öncesi duvardaki girinti pürüzlerini doldurmak için eğer ufak tefek hataları gidermek için alçı yapmanız gerekiyorsa saten alçı kullanabilirsiniz. Ancak küflü ya da büyük deformasyonlara uğramış duvarlar için saten alçı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Kendi duvar kağıdı uygulamalarım öncesi (amatör olarak evimdeki dökülen duvar kağıtlarını soydum, duvarda kalan eski boya vb kalıntıları temizledim) eski uygulamalardan kalan tüm katmanları raspa ile temizlediğim için çok miktarda ufak tefek girinti oldu. Bu girintileri gidermek için de saten alçı kullandım ve evde amatör birisinin uygulaması da oldukça kolay. Duvarın önceki halinin fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

deforme duvar

Evde saten alçı kullanmak istiyorsanız birkaç kg alçı ve spatula ile alçı malası satın almanız yeterli. Evdeki eski bir leğenin içerisinde suyun içerisine yavaş yavaş gezdirerek alçıları dökün ve 5 dakika kadar karıştırın. Yoğun pasta kreması kıvamına geldiğinde (görüntü olarak yumuşak görünür ama sürünce dökülmez ve damlama yapmaz) duvara uygulmasını yapabilirsiniz. Birkaç kere yapınca zaten el alışıyor. Alçı çabuk kuruyan bir malzeme olduğu için yarım saat içerisinde bitirebileceğiniz kadar alçıyı tek seferde hazırlayın ve her uygulamadan sonra leğenin içindeki alçıları karıştırarak sertleşmesini ve donmasını engelleyin. Duvarda çıkıntı pürüzleri kalabilir, bunları saten alçı kuruduktan sonra zımpara ile alacaksınız zaten. Sonra da geçiş astarı ve boya ya da duvar kağıdı uygulaması olacak zaten.

Saten alçı zor kuruyan bir alçı ve üzerine geçiş astarı ya da boya vurmadan önce en az 8-10 saat beklemeniz gerekiyor ki tam anlamıyla kurusun. Bana sorarsanız tüm alçı işlerini bir güne, kalan diğer işleri de ayrı bir güne ayırın ki iyice kuruduktan sonra alçı üzerinde çalışabilmeniz mümkün olsun.

uguloglu

11.08.2020 08:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saten Alçı Ne Kadar Sürede Kurur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.