5.00 / 1 oy

Facebook'ta Doğumgünü Kutlama Modası Geçti mi?

Geçtiğimiz on 10 küsür yılın muhtemelen en absürt ve anlamsız alışkanlıklarından birinin yavaş yavaş bittiğini çok sevinerek gözlemliyorum. Kaç yıllık arkadaşını arıyorsun doğumgününü kutlamak için, facebook'uma da yazsana diyor. Direk seni aradım ne güzel işte daha iyi değil mi diyorum yok herkes görsün ne kadar çok kutlandığını diyor. Sonra bir bakmışsın doğumgününü facebook'tan kutlamak, telefon açmaktan daha kıymetli bilinir olmuş, kendi doğumgününde akrabaların bir telefon bile açmadan facebook'una her yıl aynı şablon doğumgünü mesajlarını kopyalayıp yapıştırarak iyilik ettiklerini sanmaya başlamışlar. Facebook neden Instagram'a kıyasla daha az kullanılıyor diye soranlara bu örnekleri veriyorum ben. Emekli aile büyüklerinin oyun istekleri göndermeleri, fotoğraflaya maşallah yorumu yazan akrabalar ve daha özgür ve rafine bir platform olarak Instagram'ın yaygınlaşması. Facebook'ta ne kendime ne de arkadaşlarıma doğumgünü mesajları yağmadığını görünce artık mutlu oluyorum, kutlayacak olan arasın bir hal hatır sorsun. Kimsenin başkasının doğumgününü kaç kişinin kutladığını merak ettiğini de sanmıyorum zaten.

misafir

17.08.2020 07:23

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Eylül 2021 09:01
    4

    amcalarla teyzeler halen o kültürü korumaya devam ediyorlar, ama facebook'ta yazan doğum günü tarihinizi silerseniz bu sefer telefonla bile sizi çok yakın eşinizden dostunuzdan başka kimse aramıyor ve bu da depresyona sokuyor. yani meğerse onca insan sizin doğumgününüzü takip ettiğinden değil; sadece sizin doğum gününüz olduğu onların facebook ekranlarında yazdığı ve kutlamak için de 1-2 düğmeye basmak yeterli olduğu için doğum gününüzü kutluyormuş :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Facebook'ta Doğumgünü Kutlama Modası Geçti mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.