5.00 / 1 oy

Excel formülünü değişmeden başka hücreye taşımak

Excel'in harika özelliklerinden birisi, hücreden hücreye referans bazlı formül aktarabilme özelliği. Bu sayede bir hücrede yazdığınız formülü istediğiniz yere taşıdığınızda referanslar da aynı sıra ile korunarak size büyük zaman kazandırıyorlar. Ancak bazı durumlarda excel formüllerini hiç değişmeden bir hücreden diğerine aynı referans hücreleri ve formülü koruyacak şekilde transfer etmek gerekebiliyor ve kopyala yapıştır yaparak bu şekilde formülleri koruyabilmeniz mümkün değil. Eskiden formülü bir hücreden diğerine koruyarak taşımak istediğimde üstteki formülü kopyalayarak istediğim hücreye yapıştırırdım, ama çok daha pratik bir yöntem bulunca bu konu hakkında da başlık açarak faydalı bir bilgiyi paylaşmak istedim.

Excel'de bir formülü bir hücreden başka bir hücreye hiç değişmeden taşımanın en kolay yolu, sürükle bırak yöntemi. Formülü kopyalamak yerine istediğiniz hücreye sürükle bırak yaparak aktardığınızda formül içerisindeki referans hücrelerin de değişmeden aynı kaldığını göreceksiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Excel'de son parantezi kapatmayarak zaman kazanmak

bkz: Excel'de Rastgele Tarih Üretmek

bkz: Excel'de hücrelere yıldız koyarak bilgileri gizlemek

bkz: Excel Lambda Fonksiyonu Nedir?

bkz: Excel'de rastgele tek sayı üretmek

bkz: Excel ÇÖZÜCÜ (SOLVER) Aracı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

muratokcu

01.09.2021 17:02

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 15 Eylül 2022 21:27
    0

    formülleri sürekli başka hücrelere kopyala yapıştır yapıp referans hücreleri kaydıran birisi olarak benim için süper faydalı bir bilgi

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel formülünü değişmeden başka hücreye taşımak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.