5.00 / 1 oy

Excel Lambda Fonksiyonu Nedir?

Microsoft Excel programı ilk görücüye çıktığı günden bugüne hep kendi gelişimini sürdürdü ve bir yandan kullanımı daha kolay araçları bünyesine eklerken bir yandan da yeteneklerini artırdı. Bunca güçlü programlama dili (C, C++, C#, Java gibi) piyasada varken insanlara görsel bir arayüz üzerinde her istedikleri uygulamayı hazırlayabilmesine imkan tanıyarak en yaygın olarak kullanılan programlama aracı oldu. Microsoft Office ailesinin yeni sürümünde de Excel yine her zamankinden daha güçlü ve yepyeni araçlar ile bize yeni kolaylıklar tanımaya devam ediyor.

Lambda fonksiyonu, Microsoft Excel programının yeni sürümünde kullanıma girmiş bir fonksiyon ve bugüne kadar Excel bünyesinde yer alan en güçlü fonksiyon olduğunu söyleyebiliriz. Excel'de iterasyon, özel fonksiyonlar ya da döngüsel işlemler eklemek için bugüne kadar VBA kullanıyorduk ancak Lambda fonksiyonu ile VBA yazmadan Excel'in kendi fonksiyon dilinde tüm bu işlemleri artık yapabiliyoruz.

2020'nin sonunda tanıtılan Lambda fonksiyonu, kullanıcılara Excel dilinde yeni fonksiyonlar ve işlevler yaratabilme imkanu sunuyor. Bu sayede keşke Excel'de şöyle bir fonksiyon olsaydı demek de tarihe karışmış oluyor. İstenilen sayıda parametre ile istenilen hesaplamaları yapabilmek artık Lambda fonksiyonu ile mümkün. Örneğin 3 parametre alarak değerlerin karelerinin toplamının kare kökünü hesaplayan bir Excel fonksiyonunu Lambda kullanarak şu şekilde ekleyebiliyoruz.

=LAMBDA( X, Y, Z, SQRT( X*X+Y*Y+Z*Z ) )

Lambda fonksiyonu ile bir kelimenin içindeki harfleri tekrar sıralamak ya da belirli harfleri çıkartmak gibi iterasyon gerektiren işlemleri de yine sadece Excel'in kendi kodlama dilini kullanarak yapabiliyoruz.

Not: Sitede Excel konusunda benden başka da içerik paylaşan çok değerli yazar arkadaşlar görüyorum ve onların bazı yazılarını paylaşmak istiyorum:

bkz: Excel'de en büyük n. sayıyı bulmak

bkz: Excel'de Makroyu Çalıştırmak İçin Buton Eklemek

bkz: Excel ÇÖZÜCÜ (SOLVER) Aracı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Excel'de Hedef Ara (Goal Seek) Aracı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Excel'de Dosyada Değişiklik Yapılmasını Engellemek

bkz: Excel'de Bir Yazının İlk Harfini Silmek

bkz: Excel'de Adı ve Soyadı Ayrı Hücrelere Ayırmak

excel istanbul

16.02.2021 09:47

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Mart 2022 17:42
    0

    Office 2019 ve öncesi sürümlerde Excel içerisinde lambda adında bir formül bulunmuyor, daha yeni bir sürüm office kullanmak gerekiyor o zaman doğru mu anlıyorum?

  • 5 Mayıs 2022 08:26
    0

    keşke office 2016 gibi sürümlere de update aldığında eklenseymiş bu özellik

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel Lambda Fonksiyonu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.