5.00 / 1 oy

Excel'de Text fonksiyonunda #VALUE hatası ve çözümü

Excel TEXT fonksiyonu, bir hücrede yer alan bir yazıyı (ya da elle yazılmış bir yazıyı) formül içinde formatlayarak görüntülemenizi sağlayan bir excel fonksiyonu. İki parametre alarak çalışıyor, bu parametrelerden ilki biçimlendirilecek yazı, diğeri ise nasıl biçimlendirmek istediğiniz.

Örneğin tarihel bir veriyi, format kısmından biçimlendirerek 29.04.2021 ta da 29/04/2021 şeklinde yazdırabilmek mümkün. Bunun için excel dokümanlarında şu biçimlendirme kodları paylaşılmış:

DD/MM/YY: Gün/Ay/Yıl

DDDD: Haftanın günü

yy - Yıl (2 basamaklı)

yyyy - Yıl (4 basamaklı)

İngilizce excel kullanıyorum ve Windows işletim sistemim de yine İngilizce. Ama bu formülleri kullandığımda sadece Y çalışıyor (yıl yazıyor) ve D ile M karakterleri excel tarafından anlaşılmıyor. Sayısal örneklerde de #VALUE hatası alıyorum.

Bir süre sonra jeton düştü ve problemin ne olduğunu farkettim. Excel ingilizce ama bilgisayarımın bölgesel dil seçenekleri (regional settings) Türkçe. Dolayısıyla excel formüllerini ingilizce yazıyor olmama rağmen harf ifadelerinin Türkçe olması gerekiyor Yani;

Y: Yıl

A: Ay

G: Gün

Sayısal örneklerde de nokta ile virgülü yer değiştirince problem düzelmiş oldu, belki benim bir saatimi alan bu gereksiz hatadan aldığım ders başkalarına ders olur diyerek paylaşmak istedim.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer yazılar için:

bkz: Excel'de iki yazıyı birleştirip arasına boşluk koymak

bkz: Excel'de en küçük n. sayıyı bulmak

bkz: Excel Lambda Fonksiyonu Nedir?

bkz: Excel'de Kılavuz Çizgilerini Belirli Hücreler için Kaldırmak

bkz: Excel'de iki değeri karşılaştırmak

bkz: Excel'de sayıların otomatik olarak tarihe dönüştürülmesi nasıl engellenir?

goringo

29.04.2021 21:55

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Text fonksiyonunda #VALUE hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.