5.00 / 1 oy

Excel'de sayıların otomatik olarak tarihe dönüştürülmesi nasıl engellenir?

Merhaba, excelde hücrelere sayı yazıyorum enter deyip bir alt satıra geçince yazdığım sayıyı otomatik olarak tarihe çeviriyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Hayır belki de bizim için bir kolaylık olsun istemişlerdir lakin durum öyle değil ve hızlı bir şeyler yapmak zorunda olduğunuzda ve bakmadan yazdığınızda bu sefer ne yazdığınızı unutmanıza mı yanarsınız yoksa geri dönüp düzeltmeye çalışırken harcadığınız vakte mi yanarsınız... Mesela ben "24.5" yazıyorum hop bir bakıyorum "24 may" yazıyor ekranda. 

Her zaman yapmaması da ilginç. Yani ben excel'de herhangi bir ayar değiştirmiyorum ki neden kafasına göre bazen yazdığım sayı sayı olarak kalırken, bazen tarihe dönüşüyor. 

İşin daha ilginç tarafı bazen de tarih yazmaya çalışıyorum fakat üşeniyorum ayları yazı olarak yazmaya istiyorum ki ben rakam yazayım excel çevirsin bu sefer de onu yapmıyor. agam benimle dalga geçiy a dostlar :) bir el atsanız da bana yardım etseniz. 

HakanGozupek

23.11.2020 01:06

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Kasım 2020 22:57
    3

    Hücreleri önceden "metin" formatına ayarlayın ve rahat edin. Sonradan dönüp düzeltmek yerine. Sağ tıkladığınızda değiştir, düzenle seçeneğini göreceksiniz. Size birçok seçenek sunuyor zaten excel isterseniz virgülden sonra kaç basamak ayarlayacağınıza kadar belirleyebilirsiniz. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de sayıların otomatik olarak tarihe dönüştürülmesi nasıl engellenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.