5.00 / 1 oy

Excel'de Adı ve Soyadı Ayrı Hücrelere Ayırmak

Excel'de özellikle hazır olan bulduğumuz ya da bize gönderilen veri setlerinde isim ve soyad verileri birleşik gelebilir ve bu birleşik verileri bizim ayırmamız gerekebilir. Bu problem için benzer bir çözüm için bkz:TXT Uzantılı Dosyayı Excel'e Sütunlar Halinde Import Etmek

Ancak import ve export etme işlemleri ile uğraşmadan doğrudan Excel'in içinde hazır olarak gelen Text (metin) fonksiyonları ile isim ve soyisim bilgilerini birbirinden ayırmak istersek şu basit algoritmayı kullanabiliriz: isim ile soyad arasındaki boşluk karakterini bul ve boşluğun solundaki kısmı ad, sağındaki kısmı da soyad olarak farklı sütunlara böl. Birden fazla isim ya da soyad sahibi olanlar için de benzer bir algoritma geliştirilebilir.

Bir isim ve soyad verisinde ihtiyacımız olan temel bilgi, boşluğun kaçıncı karakterde olduğudur. Bunun için de bkz: Excel SEARCH (MBUL) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri fonksiyonunu kullanabileceğimize göre aşağıdaki gibi eski furbolcuların isimleri üzerinden isim ve soyadları ayrı sütunlar haliinde yazan bir excel uygulaması geliştirelim.

Adı: Boşluğa kadar olan karakterlerden solda kalan kısmı (bkz: Excel'de Bir Yazının İlk Harfini Bulmak

=LEFT(A2;SEARCH(" ";A2)-1)

Soyadı: Boşluktan sonra kalan sağ kısmı (bkz: Excel'de Bir Yazının Son Harfini Bulmak)

=RIGHT(A2;LEN(A2) - SEARCH(" ";A2))

excel ad soyad ayırmak

 

Öz Hakiki Bumblebee

30.07.2020 01:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Adı ve Soyadı Ayrı Hücrelere Ayırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.