5.00 / 1 oy

Excel'de Bir Yazının Son Harfini Bulmak

Önceki yazı için bkz: Excel'de Bir Yazının İlk Harfini Bulmak

Excel'de bir yazının soldan ilk harfini seçebilmek için kullandığımız LEFT (SOLDAN) formülüne benzer şekilde sağdan da ilk harfini (sonuncu harfi) seçebilmemizi sağlayan RIGHT (SAĞDAN) formülü benzer şekilde kullanılmaktadır.

RIGHT (yazı;karakter_sayısı)

İlk parametre olan yazı (metin) olarak elle yazmak yerine yazının olduğu hücreye referans verebilmekteyiz. İkinci patametre olan karakter sayısı ise sağdan kaç karakteri seçmek istediğimizi belirlediğimiz parametre.

Aşağıdaki örnekte kitap kategorilerinden oluşan A sütunundaki yazıların son harfleri B sütununda; son 2 harfi de D sütununda RIGHT formülü kullanılarak aşağıdaki gibi bulunmuştur.

excel son harfi bulmak

Küçük ya da büyük harf olarak referans olan metin nasıl bir yazı içeriyorsa LEFT ve RIGHT formülleri de bu yazıyı aynı şekilde geri döndürmektedir; dolayısıyla küçük harfle yazılan yazılardan son harfi küçük ise yine küçük; büyük ise yine büyük olmaktadır.

Öz Hakiki Bumblebee

29.07.2020 01:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Bir Yazının Son Harfini Bulmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.