5.00 / 1 oy

Eve amatör güvenlik sistemi kurmak

Eve kendi senaryolarımı belirleyebileceğim amatör bir güvenlik alarm sistemi kurmak istiyorum. Güvenlik sistemi derken tamamen bilgilendirme üzerine kurulu bir sistem. Kapı ve pencerelere açılma durumlarına karşı algılayıcı sensör ve ev içine de birkaç farklı yere hareket sensörü koymak istiyorum. İlerleyen zamanlarda da birkaç noktaya kamera ekleyebilirim duruma göre. Asıl amaç ise bu sistemin tek bir merkeze durum bilgisi vermesi ve android telefon üzerinden tüm bildirimlerin aksamadan gelmesi. Senaryolar şu şekilde olmalı.

1. Normal mod: Evdeyken ve uyanıkken sadece kapı ve pencere sistemleri aktif olacak

2. Gece modu: Gece uyurken sesli alarm modu devrede olacak, olası bir hareket ya da kapı/pencere hareketi durumunda ses ile beni ve komşularımı uyaracak. Ancak gece tuvalete kalkma ya da su içme durumlarını nasıl çözeceğimi henüz kestiremedim. Yatılı misafir varsa gibi bir istisnası da var bu durumun.

3. Dışarı modu: Ben dışarıdayken sessiz alarm modu devrede olacak ve hareket ya da kapı/pencere açılması durumunda telefonuma bildirim göndererek beni uyaracak. ben de kameraya bağlanarak bir güvenlik ihlali olup olmadığını kontrol edebileceğim.

Daha da ilerleyen zamanlarda;

- Kameralı kapı zili

- Duman dedektörü

- Nem ve sıcaklık dedektörü

Gibi unsurlarla geliştirmek de istiyorum ama aşama aşama gidelim. Kafamdaki sorular ise şu şekilde:

Soru 1. Sistem internet üzerinden konuşacaksa internet kesildiğinde ne olacak?

Soru 2. Bunu yapan düşünülmüş ve genişletilebilir hazır bir sistem var mı?

Soru 3. Elektrik beslemesi nasıl olacak? Elektrik kesintisi durumunda sistemdeki her bir parçanın dahili bataryası mı olmak zorunda?

araratzh

02.08.2019 08:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eve amatör güvenlik sistemi kurmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.