5.00 / 1 oy

"Eser miktarda" ne demek?

Özellikle yiyeceklerin içindekiler kısmında denk gelinen “eser miktarda” ifadesi oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olsa da anlamı değişmemektedir. “Eser miktarda”  ifadesi “çok az miktarda” ya da “oransal olarak kalıntı miktarda” anlamında kullanılmaktadır. 

Bazen en alakasız yiceklerde bile içindekiler kısmına göz gezdirdiğinizde “Eser miktarda bulunmaktadır” ifadesini görebilirsiniz. Ne kadar az miktarda da olsa bazen özellikle çocuklar başta olmak üzere kişilerin alerjisi olduğu besinler olabilir. Bu besinlerin en çok karşılaşılanı fındık, fıstık ya da gluten içerikli olanlardır. Bu besin maddelerine alerjisi olanlar süreci çok ağır geçirebilir. Hatta yiyen ya da içen kişinin ölümüne sebebiyet verebilir. Dolayısıyla insan sağlığını ilgilendiren her konuda dikkatli olmak önemlidir. 

“Eser miktarda” ifadesi hastanede verdiğiniz kan ya da idrar tahlillerinin sonuçlarını incelerken de karşınıza çıkabilir. Genellikle bakteri ya da virüsün kanınızda, vücudunuzda ne kadar olduğunu belirtmek için test sonucunda “pozitif”, “negatif” ya da “eser miktarda” yazdığını görebilirsiniz. Dolayısıyla “Eser miktarda”, “önemsenmeyecek kadar az miktarda” olarak ifade edilebilir.  

elektrod

25.12.2020 22:44

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 18 Eylül 2021 10:40
  2

  kafana estiği kadar olandır ama çok da fazla olmaması gerekendir. her şey için bir miktarının gerekli ama fazlasının olumsuz olduğu şeylerde kullanılır. birisi var mı diye sorarsa da eser miktarda koydum denebilir

 • 11 Kasım 2021 10:09
  0

  kafanıza estiği kadar ve eşeğin gözüne su kaçırmayacak derecede gibi düşünebilirsiniz. miktarı sabit olmamakla birlikte az miktarda olarak da ifade edilebilir.

 • 16 Temmuz 2022 16:06

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.