5.00 / 1 oy

Elektrik kablosu için kablo kanalı kalınlığı ne olmalıdır?

Merhaba, evde yapılacak ufak elektrik işleri için internetten kablo kanalı siparişi vereceğim ama kablo kanalları farklı kalınlıklarda satılıyormuş. Mesela 12x12 olanlar kalınlık ve yükseklik olarak 1.2 cmx 1.2cm oluyorlar. 10 metre sipariş vereceğim ama kablo kanalı ölçülerinin kaça kaç olması gerektiği konusundanbilgi bulamadım.

Evin içindeki prizlerde kullanmak üzere sipariş vereceğim için muhtemelen 3 adet ince kablo geçiyor olacak içinden (faz, nötr ve toprak hatları). Ama teorik olarak bilgim olsa da pratikte bir elektrik kablosunun kalınlığı ne kadardır ya da bu gibi uygulamalarda ne kadar kalınlıkta kablo kanalı kullanmam gerekir hiç bilgim yok. Elektriksel hobilerle ilgili yazılar paylaşan yazar arkadaşların bilgisi olduğunu umarak bu soruyu açıyorum. Elektrik kablosunu içinden geçirmek için kullanacağım kablo kanalının kalınlığı ne kadar olmalı?

kasırga

07.10.2020 18:50

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 8 Ekim 2020 06:15
    17

    merhaba, bu alışverişi yeni yapmış birisi olarak eğer kablo kanalının içinden tek bakır kablo geçecekse satın almanız gereken kablo kanalı kalınlığı 16x16 mm olandır. (1.6 cm x 1.6 cm)

    Ama içinden daha fazla sayıda bakır kablo geçirecekseniz, geçecek kablo sayısı ile çarparak kanal kalınlığını hesaplayabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrik kablosu için kablo kanalı kalınlığı ne olmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.