5.00 / 1 oy

Elektriğin Uzun Süre Gittiği Nasıl Anlaşılabilir?

Önceki sorumdan (bkz: Uzaktan Elektriğin Kesildiğini Nasıl Anlayabilirim?) bağımsız olarak bu soroyu da açmam gerekiyor çünkü önceki soruda elektriğin gittiğini bana uzaktan haber veren bir sisteme ihtiyacım olduğunu söylemiştim. Bu soruda ise elektriğin ne kadar süreyle gittiğini ya da uzun süre gidip gitmediğini öğrenmek için kendi ürettiğim çözümü paylaşmak istiyorum.

Evde uzun süreyle elektriğin gittiğini anlayabilmenin benim bulduğum en pratil yolu, evde kesintisiz güç kaynağı (ups) kullanmak. kesintisiz güç kaynağına bağlı olan cihazlar aküyü ne kadar sürede bitiriyor diye önceden bir test yapın ve örneğin akünüzün 1 saat süreyle elektriksiz olarak üzerine bağlana cihazları besleyebildiğini deneyerek kontrol edin. Sonrasında eğer ups'ye bağlı cihazların tamamen kapandığını görürseniz, bu durum size kesintisiz güç kaynağının besleme süresinden daha uzun bir sürede elektriğin olmadığını söylemiş olacaktır.

Not: kesintisiz güç kaynaklarının aküleri zamanla verimliliklerini kaybederler ve 2-3 yıllık bir süreç içerisinde önce besleme süreleri kısalır, sonra da tamamen besleme özellikleri sona erir. Bu yüzden ups'lerinizin güncel besleme sürelerini de takip edin. Aküsü biten güç kaynaklarınızın akülerini nasıl değiştirebileceğiniz ile ilgili olarak da şöyle faydalı biz yazı var bkz: UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Akü Değişimi Nasıl Yapılır?

 

koksals

10.11.2020 01:55

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektriğin Uzun Süre Gittiği Nasıl Anlaşılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.