5.00 / 1 oy

Excel'de hangi sayıların toplamının x ettiğini bulmak

Aslında excel'de eğitici bir oyun yazma planlarken ihtiyaç bir anda buralara gelmiş oldu. Excel rastgele bir sayı üretecek ve ürettiği bu sayının hangi sayıların toplamı ile elde edilebileceğini soracak, kullanıcı da seçecek. Makro kısmı ile şu an uğraşamayacağım için sadece bunun adımsal kısmını çözümlemek istiyorum. Aklıma gelen bütün formülleri denedim, sonunda iç içe onlarca eğer (if) formülü yazdım ama sonra çok saçma olduğuna karar verdim. Excel'de bu çözümlemeyi yapmanın bir yolu olmalı diye düşünüyorum?

mbologlu

26.07.2019 19:33

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 28 Temmuz 2019 01:07
  26

  Maksimizasyon, minimizasyon ve benzeri sorular istatisksel yöntemlerden yöneylem araştırmalarının konusudur ve yazılım algoritmaları tarafından iterasyon tekniği ile bulunırlar: hangi sayıların 15 ettiğini bulmak gibi bir örneği hesaplayan bir excel fonksiyonu aramak yerine mantığını anlarsanız nereye bakmanız gerektiğini de daha iyi görmüş olursunuz. Aradığınız excel aracının adı solver, Türkçe karşılığı ile çözücü.

  Eğer toplam değeri birinci sayı ile ikinci sayının toplamı ise aşağıdaki gibi bir excel dosyası hazırlanabilir:

  excel solver valueof

  Toplam değerin saklandığı B4 hücresinin değeri birinci sayı ile ikinci sayının toplamları olarak formüle girilir (B4=B2+B3)

  Sonra Data altında Solver açılır ve aşağıdaki gibi düzenlenir:

  excel solver valueof

  Burada amaç B4 hücresinin değerini 15 yapmaktır. Bu sebeple amaç hücresi B4 olarak seçilir ve amaç fonksiyonu da valueof 15 yapılır. Eğer bu değer kar olsa bunu maksimize etmeye çalışıyor olurduk, ya da zarar olsa minimize etmeye çalışıyor olurduk. Ancak amaç bir değere eşitlemek olduğu için valueof seçeneğini kullandık.

  Amacı yerine getirebilmek için solver'a neleri değiştirebileceğini söylemek gerek, bu da birinci ve ikinci sayılar. Bunu da by changing variable cells kısmına ekliyoruz.

  Çözüm metodu olarak küsüratlı sayılar çıkmaması için Simplex LP'yi seçtim ve Make unconstrained variables non-negative seçeneğini kaldırdım.

  Solver bu şekilde çalıştırıldığında birinci sayıyı 15, ikinci sayıyı ise 0 olarak hesaplayacaktır çünkü elimizdeki amaç fonksiyonu için yeterli kıstas mevcut değil. Ancak probleminizin çözümünün bu olduğunu düşünüyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de hangi sayıların toplamının x ettiğini bulmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.