5.00 / 1 oy

Dolar kuru neden ve nasıl 6.86'ya sabitlendi?

Dolar kuru 12 haziran tarihinden beri 1 ayı aşkın süredir 6.86 seviyesinde sabit olarak duruyor ve oynaklığını da neredeyse sıfırlandı. Peki hem bireylerin, hem fonların, hem de işletmelerin halen dolar alım satımı yapmaya devam ettiklerini düşünürsek her bir işlemin tersinin yapılarak bu paritenin dengede kalmasını sağlayan bir güç olduğu tezi doğru olabilir mi?  Eğer öyle ise bu sabitleme işleminin bir yükü olduğundan ve sonsuza kadar sürdürülebilir olmadığından bahsetmek de sanırım mümkün olabilir. Peki Dolar/TL kurunda neler olduğunu ve bu kur sabitleme işleminin nasıl mümkün olabildiği konusunda teknik bir şeyler yazabilecek birileri var mıdır?

dolar kuru 6.86

eleman41

16.07.2020 00:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 21 Kasım 2021 09:51
    0

    demek ki çok da sabitlenmemiş, o zamanlar (yaklaşık olarak 1.5 yıl kadar önce) bize çok fazlaymış gibi gelen dolar kuru bugünkü kurun neredeyse yarısı kadarmış. bakalım gelecek yıl da aklıma gelip de bu başlığa güncelleme yazarsam durumumuz nasıl olacak.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dolar kuru neden ve nasıl 6.86'ya sabitlendi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.