5.00 / 1 oy

Rozans Nedir?

Lambader,abajur ve avize gibi aydınlatma cihazlarının kablo bağlantıları yapıldığında kablo bağlantısının yapıldığı yerde ufak bir boşlık kalır.

açıkta kalan kablo

Fotoğrafta gördüğünüz kırmızı ve mavi kablolar (bkz: Kahverengi ve Mavi Elektrik Kablolarında Hangisi Artı ve Eksidir? ve bkz: Elektrik kablo bağlantısında N ve L harfleri ne anlama gelir?) içindeki bakır kabloları kamufle etseler de yine de hem görsel olarak çirkin görünürler, hem de olası bir sıvı teması gibi bir durumda bir kat daha kamuflaj yapılması sağlıklı ve faydalı olur. Rozans adı verilen parçalar ise bu açıkta kalan kabloları örtmek ve kamufle etmek için tavana asılan avizelerde tavan ile bağlandıkları noktayı kapatarak klemensleri (bkz: Klemens Nedir ve Nasıl Kullanılır?) gizleyen koruma aparatlarıdır.

rozans

Yukarıdaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim şapka benzeri koruyucu parçaya rozans adı verilmektedir ve rozanslar kablo boyunca yukarı aşağı kayabildikleri için avizenin bağlanması esnasında en aşağı kadar çekilerek bağlantıya engel olmamaları sağlandıktan sonra bağlantı tamamlanınca tavana kadar itilerek avize ile duvar arasındaki açıkta kalan kabloların ve klemenslerin görünmesini engellemiş olurlar.

Y.Tin

06.12.2020 10:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rozans Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.