5.00 / 1 oy

Manuel vitesli arabalar daha mı az yakıt yakar?

Bütün taksilerin düz vites olmasının sebebinin de manuel vitesli arabaların otomatik vitesli arabalardan daha az tüketmesi olarak düşünüyorum ancak bu karşılaştırma ile ilgili yapılmış bir test varsa da en azından ben görmedim. Taksiler de eskiden olduğu gibi doğan, şahin değiller artık, passat'lar yollarda taksi olarak kullanılıyor ve dsg şanzıman ile rahat rahat gezmek varken neden taksici benzin tasarrufu yapacak olmasa düz vites araba ile uğraşsın ki? Diğer taraftan da ticari olmayan araçlarda düz vites artık satılmıyor bile, ikinci el sitelerde satılan arabalara baktığımda neredeyse tamamı otomatik vites arabalar. O halde binek araç sahiplerinin otomatik vites konforuna sahip olabilmek için bile isteye daha fazla benzin/mazot harcamayı göze almaları sonucu ortaya çıkmış olmuyor mu? Aynı araçların (mümkünse turbo motorlu araçlar) manuel ile otomatik şanzıman yakıt tüketim karşılaştırmalarını incelediğiniz bir kaynak varsa paylaşabilir misiniz?

erhanc

09.08.2019 13:48

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 9 Aralık 2021 16:22
    0

    kişisel deneyimlerime dayanarak bunun doğru bir önerme olduğunı söyleyebilirim, ama artık tüm arabalar turbo olarak üretildikleri için turbo manuel vitesli bir arabanın takıt tüketimi nasıl olurdu bunu ben de merak ediyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Manuel vitesli arabalar daha mı az yakıt yakar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.