5.00 / 1 oy

Araba neden sağa ya da sola çeker?

Çok yavaş bir hızda bile ilerlerken arabanızın sola ya da sağa doğru gitme eğiliminde olduğunu fark ederseniz ilk yapmanız gereken şey lastiklerinizin hava basıncını kontrol ettirmek ve tüm lastiklerin aynı hava basıncında olduğundan emin olmaktır. Özellikle ön lastiklerdeki sol ya da sağdaki lastiğin hava basıncının az olması durumunda araba hidrolik direksiyon olsa da olmasa da o tarafa doğru direksiyon yavaş yavaş dönme eğiliminde olur.

Lastik basınçlarının standart olduğuna eminseniz ama araba yine sola ya da sağa çekmeye devam ediyorsa arabanızı bir lastikçiye götürerek rot ve balans ayarlarına baktırmalısınız.

Ne var azıcık sola ya sağa çekse dememeniz çok önemlidir çünkü onarımı kolay bu problem yüzünden yüksek hızlarda kaza yapmanız ya da ani frenlerde sola ya da sağa kontrolünüz dışında savrulmanız gibi tehlikeler gerçekleşebilir, bu yüzden en sorunsuz arıza erkenden çözülendir.

msecer

16.03.2020 12:13

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Aralık 2021 23:00
    0

    balansı bozuk olabilir, ya da lastiklerden birisi inik olabilir. o da olmadı direksiyonda boşluk vardır

  • 6 Aralık 2020 22:14
    0

    Açıkçası kazaya sebebiyet verdiğini düşünmemeiştim. Zaten lastiklerim değişecek diye lastik basınç ayarı uyarı verse de erteliyordum. Havaları beklemeden gitmekte fayda var anlaşılan.  

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Araba neden sağa ya da sola çeker?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.