5.00 / 1 oy

Davada Avukatsız Savunma Yapmak Nasıl Olur?

Avukatlık ya da dava ve hukuk konularında zerre bilgisi olan birisi değilim ama yüzde yüz haklı olduğuma da emin olduğum bir konuda davacı olmak istiyorum. Ama avukat tutmak yerine kendi savunmamı da kendim yapmak istiyorum.

Avukatlara ve yaptıkları mesleğe sonsuz saygım var ve bunca yasal mevzuat içinde çalışıyor olmalarına büyük bir hayranlık besliyorum, ancak kendi denk geldiğim avukatların bende bıraktıkları olumsuz tecrübelerinden dolayı kendi avukatlığımı yapmak gibi bir fikrim var. Gerekli yasal mevzuatları okusam sizce kendi avukatlığımı bir şekilde yapabilmem mümkün olabilir mi? Dava dediğimiz karşılıklı olarak dilekçelerin teslimi olarak düşünüyorum.

Edit: Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine avukat tutmaya karar verdim. Özellikle avukatı olmayan kişilerin davanın takibi konusunda yetlilerinin sınırlı olmasından dolayı haklı oldukları davaları bile kaybedebildiklerini söyledi. Ayrıca dilekçelerde ve ifadelerde kullanılan her bir kelime büyük bir önem taşıyormuş ve kendinizi doğru kelimelerle ifade edemediğiniz durumlarda yine haklı olduğunuz davaları kaybedebilmek mümkün oluyormuş. Bir avukat bakacağım artık dava için, herkese de bu kısa deneyimim tecrübe olsun arkadaşlar.

yavuzkurt

04.01.2021 23:47

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 10 Nisan 2022 18:31
    0

    bence gereksiz olur, davanın konusuna ve ilgi alanlarınıza da bağlı olarak eğer ölüm kalım meselesi bir durum yoksa ilginç bir deneyim olabilir ama avukatlar zaten bunun için var ve o kadar kanun, içtihat vb. öğrenme şansınız gereçekten o kadar sınırlı sürede yok

  • 11 Eylül 2022 15:09
    0

    eğer binlerce sayfa okumadan sırf ağzınız laf yapıyor diye heveslenerek yaptığınız bir olay ise muhtemelen haklı bile olsanız davayı kaybetmenizle sonuçlanır. haklarınızı ve kanunları bilmeniz gerekir çünkü ki avukatlar yıllarca onca eğitimi ve pratiği boşuna yapmıyorlar

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Davada Avukatsız Savunma Yapmak Nasıl Olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.