5.00 / 1 oy

D614G Koronavirüsün Mutasyona Uğramış Hali midir?

İnternette ve özellikle de sosyal medyada o kadar çok bilgi kirliliği var ki herhangi bir bilgiyi teyit etmek ve güvenerek yaymak çok tehlikeli. D614G adında bir virüs olduğu doğrudur ama bu virüsün covid-19 virüsünün yol açtığı salgında ikinci dalgaya sebebiyet verecek olan mutasyon geçirmiş hali olduğu ve 10 kat daha hızlı yayılarak daha yüksek bir mortalite oranına sahip olduğu bilgileri hiç doğru değil. Üstelik reyting alma kaygısındaki çeşitli ulusal haber sitelerinde bile bu bilginin verildiğine şahit olduğum için işin öneminin çok daha fazla ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum. Resmi kaynaklardan da yeni bir pekin virüsü olduğu konusunda ya da covid-19 koronavirüs hastalığının mutasyon geçirdiği ve bu şekilde yaygınlaşmaya devam ettiği konusunda paylaşılmış bir bilgi bulunmamakta.

Bu tip bilgi kirliliği içinde kaybolmamak ve daha da önemlisi whatsapp'tan kesin bilgi diye yaymadan önce teyit.org gibi internet sitelerinden bilginin doğruluğunu kontrol etmek gerekiyor. Dolayısıyla işin özü hep birlikte daha bilinçli olmamız gerektiği sonucuna varıyor.

alakran

01.07.2020 00:16

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
D614G Koronavirüsün Mutasyona Uğramış Hali midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.