5.00 / 1 oy

Çocuklarda diş sıkmak ve diş gıcırdatmak dişlere zarar verir mi?

Yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak için yeni bir başlık açmayı tercih ettim, konuya olası katılımlar olursa diye konuyu da soru olarak açtım. Benim yaygın bir durum olduğundan bile haberimin olmadığı bir durum olan diş sıkma ve diş gıcırdatma hadisesine tıp literatüründe özel bir isim bile verilmiş ve buna bruksizm deniyormuş. Bruksizm sadece çocuklarda görülen bir durum değil bu arada, her yaştan yetişkinde de dönem dönem görülebilen bir durum ve özellikle bilinçdışı olarak uyku sırasında gözlemleniyor.

Diş sıkma ve diş gıcırdatma işlemi maalesef dişlere aşındırma şeklinde zarar veriyor ve bu aşınma zaman içerisinde kırılmalara kadar ilerleyebiliyor. Ancak çocuk yaşlarda diş sıkmak ve bunu sürekli olarak tekrarlamak dişlerin iskelet bozukluğuna sahip olmalarına yol açabildiği için erken yaştan itibaren gözlemlenerek önüne geçilmesi gerekiyor. Bruksizm tedavisi için diş hekimlerinde plastik ve yumuşak diş kalıpları hazırlanarak diş sıkma eylemlerinin zararları minimuma indirgenmiş oluyor ve bilinçdışı olarak gerçekleşen durumlar gittikçe bilinç durumuna taşınmaya ve böylece kişiye diş sıkma ve gıcırdatma eylemlerini bıraktırmak amaçlanıyor.

Not: Küçük yaşlarda uyku halinde gözlemlenen diş sıkma ve gıcırdatma eylemleri stres bozukluğundan kaynaklandığı için en sağlıklı çözüm bu stres kaynaklarının çözülmesi ile sağlanabilir. Örneğin okulunda huzursuz olan bir çocuk benzer davranışlar gösterebilir.

eml60

24.01.2021 18:45

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çocuklarda diş sıkmak ve diş gıcırdatmak dişlere zarar verir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.