5.00 / 1 oy

C# Hata Ayıklama Sürecinde Watch, Locals ve Autos Kullanımı

Dünkü Programlama dillerinde hata ayıklama (debugging) nasıl yapılır? yazımda programlama dillerindeki genel debugging süreci konusuna giriş yapmak istemiştim, bugün de bu sürecin (örneğin Visual Studio ve Visual Studio Code kullanıcıları için) bir parçası olan Autos ve Locals araçlarına değinmek istiyorum.

Autos aracı, debugging (hata ayıklama) süreci aktif iken sürecin bir breakpoint'te durarak nesnelerin ve değişkenlerin değerlerini görüntülemek için kullanılır. Visual Studio IDE'si içerisinde debug modundayken Debug > Windows > Autos menüsünden Autos aracını açabilirsiniz. Hata ayıklama adımları (steps) ilerledikçe autos aracından da güncel değerleri takip edebilirsiniz.

Not 1: Autos aracı ile değişkenlerin değerlerini güncellemek de mümkün olduğu için çalışmakta olan programlara da hata ayıklama sürecinde müdahale edebilirsiniz.

Locals aracında da Autos aracında olduğu gibi nesne ve değişkenlerin güncel değerleri takip edilir. Ancak Locals aracının amacı, sınırlı bir kapsamdaki (scope) değerleri takip edebilmektir.

Watch aracı, hata ayıklama süreci esnasında istediğiniz nesne ve değişkenlerin değerlerini seçerek izleyebilmenizi sağlayan bir hata ayıklama aracıdır. Name sütununa değerini görmek istediğiniz nesnelerin ve değişkenlerin adını yazarak Value sütunundan güncel değerlerini takip edebilirsiniz.

Not 2: Autos ve Locals araçlarının Visual Studio Code IDE'sindeki karşılığı, hata ayıklama modundayken soldaki Debug menüsünde çıkan Variables > Locals aracıdır ve çalışma mantığı yine aynıdır.

Not 3:  Locals, Autos ve Watch araçlarını birbirinden farklı pencereler altında bağımsız olarak da kullanabilirsiniz.

 

Önceki bazı diğer benzer yazılarım için;

bkz: C# ile iki boyutlu ArrayList Tanımlamak

bkz: C# ile dizideki en büyük ve en büyük sayıyı bulmak

bkz: C# ArrayList elemanlarını büyükten küçüğe sıralamak

bkz: C# ile foreach döngüsü kullanımı ve örnekleri

bkz: C# bir dizinin kaç boyutlu olduğunu görmek

bkz: C# ile iki dizinin elemanlarını toplamak

mbologlu

25.04.2021 02:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
C# Hata Ayıklama Sürecinde Watch, Locals ve Autos Kullanımı

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.