5.00 / 1 oy

Avrasya tüneli motosikletlere neden yasak?

İnternette Avrasya tünelinin motosikletlere ve bisikletlere yasak olduğunu öğrendim az önce. Geçmek isteyenler Sirkeci Harem arabalı vapurunu kullanıyorlarmış. Nedeni ise tünelin giriş ve çıkışındaki ağızların hava akımı yaratabilme potansiyellerinden dolayı iki tekerli araçlar için tehlike arz ediyormuş. Sadece bizde olan bir uygulama değilmiş yani, dünyadaki benzer tünellerde de benzer bir prosedür uygulanıyormuş ve bisikletler ile motosikletlerin geçişine izin verilmiyormuş. Trafikte arada kaynarım diye de düşünmeyin, giriş ve çıkışta ekipler var ve zaten geçmek isteseniz de size izin vermezler.

Bana sorarsanız olası bir diğer neden de kaza risklerini minimize etmek, çünkü tünelde durmaksızın akan bir trafik var ve olası bir motosiklet kazasının zincirleme olarak daha büyük kazalara zemin oluşturabilmesi riski var.

arda

04.02.2021 23:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Şubat 2021 00:53
    32

    motor sürücülerinin tünellerde aşırı hız yapma merakından da kaynaklanıyor olabilir. özellikle tünellerde ses de yankı yaptığı için gürültü yapmayı seven motor sürücülerinin verdikleri rahatsızlık kiye katlanmış oluyor. Tüm motor sürücüleri kuralları ihlal ediyor demiyorum ama geceleri caddelerde hız ve gürültü yapan magandaların sayesinde gelinen bilinç durumu tam olarak budur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Avrasya tüneli motosikletlere neden yasak?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.