5.00 / 1 oy

JavaScript'te iki dizideki ortak elemanları en kısa yoldan bulmak

Birden çok değeri saklayabildiğimiz dizileri daha önce çeşitli örneklerde kullanmıştık. Hatta Önceki yazı dizimde Java'da iki farklı dizideki ortak değerleri nasıl bulabileceğimizi de göstermiştim. Bugün de JavaScript'te iki adet dizi tanımlayalım ve bu iki dizideki ortak elemanları nasıl tespit edebileceğimize bakalım.

Kesişim kümesi elemanlarını bulmak olarak da ifade edebileceğimiz bu işlemi uzun yoldan yapmak istersek for döngüleri içerisinde her iki dizinin tüm elemanlarını karşılaştırmak ve eşleşme durumlarında üçüncü bir diziye aktarmamız gerekir. Ama Javascript'te ortak dizi elemanlarını bulmak için daha kolay bir yol var, biz de en kısa yoldan en kısa kod yazımı bile ortak dizi elemanlarını bulacağız.

İki dizi tanımlayalım ve ortak elemanları içeren bir dizi daha tanımlayarak içine ortak dizi elemanlarını seçerek ekleyelim.

var dizi1 = ["elma", "armut","muz", "kivi", "avokado"];
var dizi2 = ["portakal", "elma","şeftali","kivi"];
const kesisim = dizi1.filter(element => dizi2.includes(element));
console.log(kesisim); //["elma", "kivi"]

 

utku33

30.03.2020 01:49

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
JavaScript'te iki dizideki ortak elemanları en kısa yoldan bulmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.