5.00 / 1 oy

Arama Motorlarının Tarihçesi ve ilk Arama Motoru

İlk Arama Motoru Hangisidir ve Ne Zaman Kurulmuştur?

İlk arama motoru bugün adını duyduğumuz milyar dolarlık yazılım şirketlerinden birisi değil. İlk arama motoru, 1990 yılında Archie adında bir arama motoruydu ve ftp protokolü üzerinde indirilebilir dosyaları tarayan ve çok limitli sonuçlar getiren bir platformdu.

 

Arama Motorlarının Tarihçesi

Archie’yi izleyen yıllarda kurulan bazı diğer popüler arama motorları ise:

- Yahoo (1994): David Filo ve Jerry Yang tarafından kuruldu.

- Webcrawler (1994): Bir sayfanın tamamını tarayabilen tarihteki ilk arama motoru olarak tarihe geçmiştir, kurulduğu yıllarda oldukça popülerdi.1995 yılında AOL tarafından satın alındılar.

- AltaVista (1995):  Tarihin ilk sınırsız bant genişliği sunan arama motoru olarak tarihe geçmiştir. Kullanııların detaylı arama yapabilmeleri için kendi basit arama betiği yazım tekniklerini geliştirmişler ve kullanıcılara 24 saat içerisinde kendi sitelerini arama listelerine ekleme ve silme özelliği eklemişlerdir.

- BackRub (1996): Google’ın kurucuları olan Larry Page and Sergey Brin ilk kez karşımıza BackRub arama motorunda çıkmaktadır. Bir internet sitesinin başka bir internet sitesinde bağlantısının olmasının o internet sitesinin itibarını artırması fikri ve uygulaması ilk kez BackRub’da uygulanmıştır ve sonraları Google’ın da PageRank algoritmasında oldukça önemli bir yere sahip olmuştur.

- MSN Search (1998): Bugün halen kimi kullanıcılar tarafından bir çok servisi aktif olarak kullanılan MSN arama motoru olarak yayına girmiştir.

- Google (1998): Google hayatımıza bu noktada dahil oluyor.

- Bing (2009): MSN arama motorunun yeniden markalaştırılması ve arama algoritmalarının değiştirilmesi ile kurulmuş olan arama motorudur.

- Yandex (2010): Bugün halen aktif olarak hizmet veren arama motoru platformlarından birisidir.

aphex_twin

31.01.2020 20:47

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 21 Eylül 2021 19:47
    4

    aynı şeyi belki 2010'lu yıllarda da sosyal medyadaki gücü açısından facebook için söylerlerdi ama artık varsa yoksa sosyal medya instagram oldu ve insanlar facebook hesaplarındaki bildirimleri bile kontrol etmez hale geldiler. bu açıdan bakıldığında facebook'un instagram'ı ve whatsapp'ı satın alması ne derece mantıklı bir hareket çok net anlaşılabiliyor. facebook, şirket olarak tek faliyet halinde facebook.com ile yetinseydi muhtemelen yakın zamanda iflas ederdi. bu ölçekte şirketleri de bizim iş merkezlerindeki şirketler gibi düşünmeyin. her birisinin kampüsleri var ve aylık masrafları ülke giderleri ile karşılaştırılabilecek seviyede.

  • 21 Eylül 2021 17:43
    3

    google'ı tahtından edebilecek bir arama motoru teknolojik olarak geliştirilebilse bile artık insanlar arama motoru teriminin anlamını bile bilmiyorlar ve bunun yerine google diyorlar. selpak nasıl kağıt peçete denince bizde ürünün yerini alacak kadar standart bir marka olduysa google da dünya çapında arama motoru teknojisinin yerini almış durumda. google belki kendi zamanında yahoo'yu tahtından indirmeyi o zamanlar internet çok yaygın olmadığı için başardı, ama bu saatten sonra google benden bu kadar şalteri kapatıyorum demedikçe google'ın yerini alabilecek bir arama motoru geliştirilebileceğini düşünmüyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arama Motorlarının Tarihçesi ve ilk Arama Motoru

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.