5.00 / 1 oy

"Ane gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz" atasözünün anlamı nedir?

Özellikle yazı dilinde ve yarışmalarda karşımıza çok çıkan, doğru bilinen fakat çoğu kişi tarafından yanlış telaffuz edilen ve hatta yanlış yazılan kelimeler bir süre sonra doğrusu unutulup yanlış haliyle kullanılmaya başlanıyor. "Ane gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz" atasözünü bugüne kadar "Ana gibi yar" olmaz olarak bildiğim için bu nasıl bir söz diye söylenip duruyordum. Meğer "Ane" Bağdat yakınlarındaki bir uçurum, "yar" da uçurum anlamındaki yar imiş. Yani benim düşündüğüm şekliyle anne gibi sevgili olmaz sözü ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan bir atasözünü nasıl olur da bu güne kadar açıp doğrusu ne diye araştırmamışım hayret verici.

malapli

03.08.2019 09:04

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 16 Ağustos 2019 04:49
    0

    Kesinlikle yalnız değilsiniz. Ben de şimdiye kadar aynı şekilde anne olarak düşünüyordum, hatta itiraf ediyorum "yar" ın uçurum olduğunu az önce öğrendim. Teşekkürler. 

  • 7 Aralık 2021 10:04
    0

    başlığı görünce acaba yazım yanlışı mı var, ane yerine anne ya da ana olması gerekmez mi diye baktım ama internetten de bakınca atasözünün orijinal versiyonunun bu olduğunu gördüm, bir sonraki kuşak ana kelimesini de öğrenemeyecek zaar :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.