5.00 / 1 oy

Ajitasyon Nedir?

En sık hatalı olarak söylenen ve anlamı da yanlış anlaşılan terimlerden birisi de (Demagoji Nedir? ve Spekülasyon Nedir? gibi) ajitasyon terimidir. Halk arasında sıklıkla "acıtasyon" olarak söylenmekte ve duygu sömürüsü anlamına geldiği düşünülmektedir.

Ajitasyon ifadesi, Fransızca agitation kelimesinin Türkçeye çevrilmesinden gelmektedir ve anlam olarak provoke etmek, kışkırtmak ve kargaşa çıkartmak anlamlarına gelmektedir. TDK, ajitasyon kelimesinin ilk anlamını körükleme olarak yazıyor olsa da ikinci anlamına duygu sömürü yapmak yazmış. Bu da bir terimin hatalı kullanımının, o anlamı da kapsayabilecek kadar yaygınlaştığı örneklerin var olabileceği anlamına geliyor. Ajitasyon ifadesinin kökeninde böyle bir anlamı olmasa da kelime benzerliği nedeniyle bizim dilimizde böyle bir yan anlamın doğruluğunu artık TDK bile onaylamış.

Ajitasyon terimi aynı zamanda psikolojik olarak, kendini tutarsız ve aşırı davranışlar olarak gösteren bir rahatsızlık anlamına da geliyor. Çevresine uyum sağlayamayan kişilerin huzursuzluk ve cesaret nöbetleri geçirmelerine psikoloji biliminde (tümüne olmamakla birlikte) ajitasyon adı veriliyor.

akellecioglu

24.08.2020 20:33

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ajitasyon Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.