5.00 / 1 oy

Kablonet kurulumu ne kadar sürüyor?

Uzun yıllardan beri ADSL'den fiber internete geçmeyi bekleyen birisi olarak artık altyapı düzenlemelerinin benim oturduğum yere ulaşmayacağına kanaat getirerek 16 mbps adsl bağlantısından 100 mbps internet bağlantısına terfi etmek için kablonet'e başvurdum. Açıkçası internet kesilmelerinden dolayı çok sayıda olumsuz eleştiri gördüğüm için çok çekinerek bu kararı verdim, ama şimdilk her şey yolunda gidiyor ve daha bir kopma problemi yaşamadım (bkz: ADSL ile Kablonet Arasındaki Fark Nedir?).

Geçtiğimiz yıllarda birazcık daha hızlı bir internet bağlantısı sahibi olabilmek için ttnet, superonline ve turk.net gibi çok sayıda internet sağlayıcı firmanın müşterisi oldum ve özellikle ilk kurulum süreçleri tümünde çok sancılı olduğu için genellikle başvuru ve bağlantı sonrasında günlerce internetin gelmesini bekliyordum. Bu sefer benzer bir durumun kablonet (uydunet) için de olacağını düşünerek eski adsl üyeliğimi iptal etmeden pazar günü telefon ile kablonet'e başvuru yaptım. Ben en az bir hafta sürer diye beklerken pazartesi sabah telefon geldi ve saat 11 gibi iki çalışan apartmandaki kablo kutusunun zaten tüm dairelerin önünde olduğunu göstererek evin içine bir kablo sokarak tüm kurulumu yaklaşık 10 dakikada bitirdiler. Kurulum sonrasında da bağlantının gelmesi belki 15 dakika sürdü sürmedi diyebilirim. Yani pazar akşam başvurdum, pazartesi öğren 100 mbps net bağlantı hızı ile internet girdim. Modem oldukça güzel çekiyor ve 5 ghz bandında televizyonumda ilk kez 4k bir yayını kesinti olmadan izleyebildim. Bilgisayardan da kablosuz olarak yaptığım hız testi (modeme yakın bir yerde) 90 üzeri bir sonuç verdi. 5 ghz wifi ağı modemden uzaklaştıkça azalıyor ama 2.4 ghz ağı evin daha uzak noktalarına kadar çekiyor. Evin çok ücra noktalarında verim alamazsam da kablosuz ağ sinyal yükseltici (bkz: Xiaomi Wifi 2 Sinyal Yükseltici işe yarıyor mu?) alırım diyordum ama şimdilik gerek kalmayacak gibi.

Not: sponsorlu yazı falan değil, kendi tecrübemi anlattığım bir yazıdır bu, kötü bir deneyim başıma gelirse onu da yine buraya yazarım.

bulent ezgu

18.12.2020 19:47

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 13 Eylül 2021 11:11
    3

    oldukça profesyonel bir şekilde hemen gelip dakikalar içinde kurulumu tamamlıyorlar. pandemi için de tüm önlemleri almışlar ve ev halkının aklımda hiçbir soru işareti de kalmıyor. fiber internet olmadığı için kabloneti tercih etmiştik, çünkü adsl'den çok daha hızlı ve neredeyse aynı fiyat. şimdilik çok memnunuz.

  • 13 Mayıs 2022 07:28
    0

    eğer evinizde çok cins bir kablolama sistemi talep etmezseniz zaten kapının önünde duran kablodan hat alıp işlemi hemen tamamlıyorlar. ama televizyonlara kablolu yayın çekmek için ev için kablolama işlemleri talep ederseniz doğal olarak bu süreç uzayacaktır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kablonet kurulumu ne kadar sürüyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.