5.00 / 1 oy

5 dönüm arsada ticari olarak ne yapılabilir?

Atıl vaziyette duran 5 dönüm civarında bir arsa var. Bu arsada tercihen devlet destekli olarak üretim yapmayı planlıyorum ama hayvancılık mı yapacağımı yoksa meyve sebze mi yetiştireceğimi halen bilmiyorum. İnternette doğruluğu tartışılır, teyit edilmesi gereken tonla bilgi var. Bir çoğu da eski bilgiler. Güncel devlet destek programları ve arsada yapılabilecek ticari üretimler konusunda güncel bilgisi olanlar varsa paylaşabilirler mi?

Hüseyin.Turan

25.06.2019 10:46

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 29 Haziran 2019 12:31
  41

  Mesela çok güzel mangal yapılır, üstüne çay da demlenir sohbet edilir, közde kahve yapılır köpürtülür sosyal medyada sevmediklerini gıcık ettirmeli çok paylaşımlar yapılır, plastik top alınır tek kale maç yapılır (çift kale maç için en az 8 dödüm lazım), üzerine araya file gerilir voleybol oynanır, akşam güvenli bir ateş yakılır etrafında gitar çalınır sohbet edilir, belki çadır bile kurulur içinde akşam kalınır.

  Peki ne yapılmaz? Yapılmaz deyip geçmemek gerek elbette ama eldeki tüm parayla gidip de prefabrik ya da çelik konstrüksiyon ev yapılmaz, çünkü para fırsatları gerçeğe dönüştürebilecek potansiiyele sahipken ev sadece masraf çıkartır. Birisi para kazandırır, diğeri eldekinden eder. Ya da kredi ile küçük ya da büyük baş hayvancılık yapılmaz, en azından kenarda paranız yoksa büyük baş hayvanların barındırılması, hastalıkları, güvenliklerinin sağlanması falan derken altından kalkamazsınız, yemedim yedirdim der sonunda evcil köpek gibi sevmeye başlarsınız. Başka ne yapılmaz derseniz, mesela vaktiniz yoksa eşek sütü de satılmaz, çünkü bakımı en kolay hayvan denen eşek bile o kadar kolay değildir, saldım çayıra derseniz ya kurt kapar ya da komşular.. Sera yazılıp çiziliyor başka bir başlıkta ama maliyetlerini yazan yok, devlet desteği yoksa bana sorarsanız bilmeyenin yapacağı iş değil. Topraksız tarım, organilk tarım, solucan gübresi üretimi, her türlü meyve ve sebze bahçeciliği bunlara ek olarak sıralanabilir. Ceviz fidanları dikmek olabilir belki yatırım yapmış olmak adına, en kötü çocuklar gelir toplar yıllar sonra hayır dualarını alırsınız

  Peki parası, zamanı ve enerjisi olanlar için ne yapılabilir derseniz yukarıda olumsuz olarak sıraladığım tüm işler yapılabilir. Ama hiçbir iş başında durmadan, en ince detayına kadar hakim olmadan, uğraşmadan, çabalamadan, öngöremediğiniz durumlarda finanse edebilecek finansal kaynaklara sahip olmadan yapılamaz. Tavsiye olarak da tanımadığınız kişilerin asarız keseriz yalanlarına inanmayın ama çalışkanlığını bildiğiniz insanlar ile kazancınızı paylaşın ve birlkte deneyin. Önce üretin, sonra şirket kurun, en son da satıp karlılık elde etmeye çalışın. Ama bu sırayı şaşırdıkları için insanlar hemen ertesi gün para kazanmak isteyip kazanamadıklarında hep suçlayacak başkalarını bulurlar, bunu da bu iş yapılmaz diye herkese marifetmiş gibi anlatırlar, siz onlara inanmayın.

 • 26 Haziran 2019 17:32
  8

  Küçük bir sera kurarak içerisinde topraklı ya da topraksız tarım yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak tarım işi öyle göründüğü gibi kolay değil. Haftada bir uğrar suyunu verir okşar arada da mangal yaparım hayalleri kuruyorsanız hiç denemeyin bile. Topraklı da olsa topraksız da olsa tarım için sürekli olarak bahçenizin başında olmalı, bitkilerin gelişimlerini kontrol etmeli, yaptığınız  her uygulamanın sonuçlarını çok hızlı olarak gözlemlemeli ve bu sonuçlara göre de kararlarınızı gözden geçirmelisiniz. Bu sadece üretim aşaması, daha bunun sürdürülebilir olabilmesi için tekrar ekilmesi, satış kanallarının oluşturulması gibi işler de var. Anlayacağınız ya başına birisini koyacaksınız ya da sürekli başında bekleyerek bol bol çalışacaksınız.

 • 11 Ekim 2021 00:53
  1

  başında durmazsanız istediğiniz kadar yatırım yapın, yine bir şey olmaz. tavuklarınız çalınır, toprağınızı ot bürür vs. eğer bahçe ile bilfiil ilgilenecek zamanınız ve enerjiniz varsa o zaman 1 dönüm bile olsa orada biraz zaman geçirdikten sonra zaten aklınıza fikirler yağacaktır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
5 dönüm arsada ticari olarak ne yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.