20.01.2021

Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 26. videosu olan Microsoft Excel'de Tekrarsız Rasgele Sayı Üretme | Excel Dersleri #26 videosunda Excel'de nasıl tekrarsız rastgele sayılar üretebileceğimizi göstermiştim. Peki tekrarsız rastgele sayılar üretmeye neden ihtiyacımız olsun?

Örneğin 30 öğrencinizi bir sınıfta sıralamak istiyorsunuz ve 1'den 30'a kadar olan sayıları rastgele üreterek bu işlemi yapmak istiyorsunuz. Kazara iki kere ürettiğiniz sayılar aynı öğrencileri ifade edeceği için karışıklığa neden olacaktır, üstelik 30 adet rastgele sayı içerisinde eğer tüm sayılar olmazsa bu sefer numarası hiç üretilmemiş öğrenciler de olacaktır. Bir diğer örnek için de şans oyunlarını örnek verebiliriz. Sayısal loto çekilişlerinde 6 adet top çekilmektedir ve bu şans oyununun Excel uygulaması yapılacak olursa yine üretilecek tüm sayıların benzersiz (tekrar etmeyen) sayılar olması gerekmektedir.

Daha önce paylaştığım rastgele sayı üretme yöntemlerinden RAND (bkz: Excel RAND Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri) ve RANDBETWEEN (bkz: Excel RANDBETWEEN Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri) fonksiyonları rastgele sayılar üretiyorlardı ama birden çok kere kullanıldıklarında her ikisi de zaman zaman rastgele sayılar da üretmiş oluyorlardı. Peki hiç tekrar etmeyecek şekilde nasıl rastgele sayılar üretebiliriz? Bu sorunun birden fazla dolaylı çözümü olmakla birlikte en pratik çözümü olduğunu düşündüğüm RANK.EQ fonksiyonu ile olan çözümünü youtube videosunda tanıtmıştım.

Sitede yer aldığını gördüğüm bazı diğer benzer faydalı yazılar için;

bkz: Excel ile Sayısal Loto Çekilişi Yapmak

bkz: Excel Rastgele Sayı Üretme Yöntemleri

bkz: Excel'de Tekrar Eden Verileri Bulmak

bkz: Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek

Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.