20.01.2021

Excel'de Tekrar Eden Verileri Bulmak

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 27. videosu olan Microsoft Excel'de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek | Excel Dersleri #27 videosunda Excel'de nasıl tekrar eden mükerrer verileri bulabileceğimizi anlatmıştım.

Tekrar eden verileri tespit edebilmek için Excel'de elimizde birden fazla seçenek mevcut. Bu seçeneklerden birincisi COUNTIF fonksiyonunu (bkz: Excel COUNTIF (EĞERSAY) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri ve bkz: Excel'de COUNT, COUNTA, COUNTIF ve COUNTBLANK arasındaki fark nedir?) kullanmak. Eğer çok sayıda sonuç içerisinde gözünüz birden büyük olan değerleri seçmekte zorlanırsa koşullu biçimlendirme aracını da (bkz: Excel'de Koşullu Biçimlendirme (Conditional Formatting)) kullanabilirsiniz.

İkinci seçenek ise Microsoft Excel'in kendi içinde gelen ek araçlar arasından Remove Duplicates aracını kullanmak ve mükerrer kayıtları tespit ederek silmek.

Sitede yer aldığını gördüğüm bir diğer benzer içerikli yazı için bkz: Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek ve bkz: Excel'de tekrar eden kayıtları farklı renge boyamak

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel'de Tekrar Eden Verileri Bulmak

Excel'de Tekrar Eden Verileri Bulmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • xxcix
    18.08.2021

    excel kadar kullanımı ve öğrenmesi kolay olan ve her seferinde kullanıcıyı yapabilecekleri ile şaşırtabilen bir program daha muhtemelen yoktur. tek satır kod yazmadan binlerce satır veri ile oynayabilmek ve her türlü düzenlemeyi yapabilmek gerçekten mükemmel bir konfor

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.