20.01.2021

Excel RANDBETWEEN Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 17. videosu olan Microsoft Excel RANDBETWEEN (RASTGELEARADA) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri | Excel Dersleri #17 videosunda Excel'de RANDBETWEEN fonksiyonu ile nasıl iki sayı arasında rastgele bir tamsayı üretebileceğimizi anlatıştım.

Excel'de RAND fonksiyonu ile 0 ile 1 arası bir değer ürettikten sonra matematiksel işlemler ile üretilen bu değerleri istediğimiz aralığa çekebiliriz bkz: Excel RAND Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri. Ancak Excel'de iki sayı arasında rastgele tamsayı üretebilmek amacıyla çok daha pratik bir fonksiyon var ve bu fonksiyon da iki tamsayı parametre alarak bu iki parametre arasında rastgele bir tamsayı üreten RANDBETWEEN  (RASTGELEARADA) fonksiyonu.

Youtube videosunda RAND fonksiyonu ve RANDBETWEEN fonksiyonu ile karşılaştırmalı olarak rastgele sayı üretimi ya da 1 ile 49 arasında rastgele bir sayı üreterek nasıl temsili bir şans oyunu hazırlanabileceğini izleyebilirsiniz.

Not: Tekrarsız rastgele sayı üretimi için bkz: Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek

Ayrıca bazı diğer benzer içerikler için:

bkz: Excel'de Tekrar Eden Verileri Bulmak

bkz: Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmak ve Silmek

bkz: Excel'de tekrar eden kayıtları farklı renge boyamak

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel RANDBETWEEN Fonksiyonu

Excel RANDBETWEEN Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.