09.02.2021

Excel'de Sayısal Loto Çekişi Yapan Uygulama Hazırlamak

VitaDemy Türkiye youtube eğitim kanalında excel eğitim videolarından 32. video olan Microsoft Excel'de Sayısal Loto Çekilişi Yapmak ve Kupon Doldurmak videosunu yayınladık. Bu yazıyı da bu videoda hazırlamış olduğumuz excel çalışma dosyasını paylaşmak ve video içeriği hakkında kısaca başlıklar vermek amacıyla açıyorum.

- Sayısal loto 6/49 oyununda 1 ile 49 arasında sayılardan oluşan toplardan 6 tanesi çekilmektedir. Excel uygulamasında da topları temsil eden bir tasarım ile 6 adet çekiliş sonucunun görüntülenmesi sağlanmıştır.

- Sayısal loto çekilişi sonuçları benzersiz sayılardan oluştuğu için çekiliş sonucunu temsil eden rastgele sayıların da tekrarsız rastgele sayılardan oluşması sağlanmıştır.

- Sayısal loto kuponları 8 kolondan oluştuğu için kullanıcıya 8 adet kolonda altışar adet sayı yazabilecekleri bir alan eklenmiştir.

- Kullanıcıların seçtiği sayılardan her bir kolonda kaç tanesinin doğru tahmin edilen sayılar olduğunu sayabilmek için de Excel COUNTIF (EĞERSAY) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri örneğinden yararlanılmıştır.

Videoda hazırlanan excel çalışma dosyasını buradan download edebilirsiniz.

Not: Sitede yer alan ve uygulamayı hazırlarken de esinlendiğim bazı kaynaklar:

bkz: Excel ile Sayısal Loto Çekilişi Yapmak

bkz: Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek

bkz: Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek

bkz: Excel'de Rastgele Sıralama Nasıl Yapılır?

bkz: Excel Rastgele Sayı Üretme Yöntemleri

Excel'de Sayısal Loto Çekişi Yapan Uygulama Hazırlamak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.