5.00 / 1 oy

Excel Dosyasında Toplam Sayfa Sayısını Göstermek

Önceki yazımda excel dosyalarına baskı alırken görüntüleyebilmemiz amacıyla nasıl sayfa numarası ekleyebileceğimizi göstermiştim (bkz: Excel Dosyasına Sayfa Numarası Eklemek), bu yazımda da yine faydalı bir aracı daha tanıtmak istiyorum. Özellikle sunumlarda slayt sayısı kadar önemli olan bir diğer rakam toplam slayt sayısıdır. Örneğin 10 slaytlık bir sunumda sayfalar 1/10 2/10 ... 10/10 olarak görüntülendiğinde izleyiciler kaç slayttan kaçıncıda olduklarını ve sunumun tamamlanmasına ne kadar kalmış olduğunu da takip edebilirler. Excel'de de bu uygulamayı baskılarda kullanabiliriz, yan, kaç sayfalık bir baskının kaçıncı sayfası olduğu bilgisini sayfaya ekleyebiliriz.

1. Bu sefer sayfanın altına (bkz: Excel Sayfasına Alt Bilgi (Footer) Eklemek) hem sayfa numarası ekleyeceğiz, hem de toplam sayfa sayısını ekleyeceğiz. Bu yüzden Sayfa Görünümü (Design View) içerisinde sayfanın footer kısmına çift tıkladıktan sonra sağ alt köşeyi seçerek (diğer bölgeleri de seçebilirsiniz elbette) Design sekmesine gelin ve Toplam Sayfa Sayısı (Number of Pages) ikonuna tıklayın.

excel sayfa sayısı

2. Sayfaların altında &[Pages] gibi bir yazı göreceksiniz. Bu ifade, her sayfanın altında toplam sayfa sayısı kaç ise bu sayının gösterileceği anlamına geliyor.

3. Mevcut sayfanın kaçıncı sayfa olduğu bilgisini de toplam sayfa sayısının sol kısmına eklemek için bu sefer Sayfa Numarası (Page Number) seçemeğini seçin ve bu sefer de &[Page] ifadesinin çıktığını göreceksiniz. Biz içinde bulunduğumuz sayfa ile toplam sayfa sayısı arasında / gibi bir karakter de eklemek istediğimiz için bu yazıları şu şekilde güncelleyeceğiz: &[Page]/&[Pages]

excel sayfa sayısı içinden sayfa

4. Sayfada boş bir yere tıkladığınızda bu ifadelerin aşağıdaki görseldeki gibi sayfa numaralarına dönüştüğünü görebilirsiniz.

excel page of total pages

Öz Hakiki Bumblebee

24.07.2020 03:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel Dosyasında Toplam Sayfa Sayısını Göstermek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.