20.01.2021

Excel'de Veri Doğrulama (Validasyon)

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 28. videosu olan Microsoft Excel'de Veri Doğrulama (Validasyon) Kullanımı ve Örnekleri | Excel Dersleri #28 videosunda Excel'de nasıl validasyon (validation) yapabileceğimizi göstermiştim. Öncelikle validasyonun ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını anlayalım.

Bazen hazırladığımız programları kendimiz için değil, başka kullanıcıların kullanması için hazırlarız. İnternet sitelerindeki formlar bu işleme verebileceğimiz en sık kullandığımız örneklerden birisi. Örneğin site ziyaretçilerinin telefon numaralarını bir kutucuğa yazmalarını isteriz ama her kullanıcı bu kutucuğa farklı bir formatta telefonunu yazar, hatta bazıları hiç yazmaz. Ama ileride binlerce kaydı düzenlemekle zaman kaybetmek istemediğimiz için bu telefon numarasının belirli bir formatta yazılmasını şart koşarız ve kullanıcı da bu formatın dışına çıkamadan numarasını yazar. Ya da TC kimlik numarasını 11 numara olarak yazmayan ziyaretçiler için hata mesajı vermek yine validasyon işlemine bir örnektir. Excel dosyalarını da zaman zaman başka kullanıcıların doldurmaları amacıyla hazırlamamız gerektiği için bu excel dosyasını dolduran kişilerin uymasını istediğimiz veri doldurma kurallarını yine validasyon (validation) kuralları olarak belirleriz.

Excel'de farklı veri türleri için farklı validasyon kuralları ekleyebiliyoruz. Youtube videosunda da tam sayı, küsüratlı sayı, liste, tarih, zaman ve yazı uzunluğu türlerine örnek vererek nasıl validasyon işlemini yapabileceğimizi videodan görebilirsiniz.

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel'de Validasyon

 

 

Excel'de Veri Doğrulama (Validasyon)
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.