20.01.2021

Excel'de Rastgele Sıralama Nasıl Yapılır?

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 25. videosu olan Microsoft Excel'de Rasgele Sıralama Yapmak | Excel Dersleri #25 videosunda Excel'de rastgele sıralama (random sorting) işlemini nasıl yapabileceğimizi göstermiştim. Microsoft Excel'in sıralama seçenekleri arasında rastgele bir sıralama seçeneği yer almadığı için bu konuda biraz yaratıcı olmak gerekiyor ama videoda anlattığım yöntem ile tüm türden verilerinizi her gerektiğinde rastgele olarak sıralayabilirsiniz.

Not: Sitede farklı bir yazar tarafından paylaşılan Excel'de rastgele sıralama yapma yazısını da incelemenizi tavsiye ederim: Excel’de Rastgele Sıralama Yapmak

Excel'de rastgele sıralama yapabilmenin en pratik yolu, rastgele sayılar üreterek tablonuzu bu sayıların yer altığı sütuna göre sıralamaktır. Excel'de rastgele sayılar üretmek için RAND (bkz: Excel RAND Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri) fonksiyonunu kullanarak 0 ile 1 arasında küsüratlı bir sayı üretebileceğiniz gibi RANDBETWEEN (bkz: Excel RANDBETWEEN Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri) ile iki tamsayı arasında tamsayı da üretebilirsiniz. Rastgele sıralama yaparken her iki işlem de aynı işi görecektir.

Benzer konular için aşağıdaki yazılara da göz atmanızı öneriyorum:

bkz: Excel'de Tekrarsız Rastgele Sayı Üretmek

bkz: Excel'de Sıralama İşlemleri

bkz: Excel’de Rastgele Sıralama Yapmak

bkz: Excel Sıralama İşlemleri

bkz: Excel'de Etkili Filtreleme Yöntemleri

bkz: Excel IF (EĞER) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

bkz: Excel Dosyasına Sayfa Numarası Eklemek

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel'de Rastgele Sıralama Yapmak

Excel'de Rastgele Sıralama Nasıl Yapılır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.