26.01.2021

Excel'de Kelimenin Harflerini Rastgele Sıralamak (Excel VBA)

Önceki makalede bahsettiğim gibi (bkz: Excel'de Kelimenin Harflerini Alfabetik Sıralamak (Excel VBA)) bir youtube videosunun altına gelen bir excel sorusunu buradan çözmek için bu makaleyi hazırlıyorum.

youtube excel istek

Önceli makalede nasıl yeni bir modül ekleyebileceğimizi ve bu modül içerisinde fonksiyon yazarak excel arayüzünden bu fonksiyonu çağırıp kullanabileceğimizi gördük. Bu yazıda da yeni bir VBA fonksiyonu yazacağız ve yazdığımız fonksiyonun görevi, referans aldığı hücredeki yazının harflerini rastgele olarak sıralamak olacak. Ek olarak önceki çözümde küçük büyük harf ayrımına girmemiştim ama bu fonksiyonda yeniden sıralanmış tüm harfler aynı zamanda küçük harfe dönüştürülmüş olacak.

Function siralaRastgele(yazi)
  On Error Resume Next
  n = Len(yazi)
  yaziYeni = ""
  Do
    i = Int(Rnd() * n) + 1
    c = Mid(yazi, i, 1)
    If c <> "*" Then
      yaziYeni = yaziYeni & c
      yazi = Replace(yazi, c, "*", , 1)
    End If
  Loop Until Len(yaziYeni) = n
  siralaRastgele = LCase(yaziYeni)
End Function

Not: B sütununda önceki makalede paylaştığım alfabetik sıralama fonksiyonunu kullandım. D sütununda ise harfleri rastgele sıralaması amacıyla kodladığımız siralaRastgele fonksiyonunu kullandım. Beklendiği gibi B sütunundaki tüm sıralamalar aynı olurken D sütunundaki sıralamalar rassal oldukları için her seferinde farklı bir sonuç aldık. C sütununda B sütununda kullandığım formülleri; E sütununda da D sütununda kullandığım formülleri görebilirsiniz (bkz: Excel'de Formülleri Toplu Olarak Görüntülemek).

excel harf sıralama rastgele

VBA ekranı görüntüsü:

excel vba modül

Excel'de Kelimenin Harflerini Rastgele Sıralamak (Excel VBA)
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

 • comcero
  08.06.2021

  kodlarda hafif oynamalar yaparak excel'de aynı hücre içindeki sayıları sıralamak da mümkün olabilir o zaman. belki tek hücrede birden fazla satır olan örneklerde sorun olabilir ama en azından vba ile bunların yapılabilir olduğunu bilmek ve elde bir örnek olması güzel

 • auzuntac
  05.02.2021

  kodlama kısmını anladın mı deseniz hiçbir fikrim yok ama bu kodları alıp kopyala yapıştır yaparak kullanabileceğimi bilmek benim için yeterli. excel konusunda videolarınızı da beğendim ama neden bir anda hepsi yarım kalmış anlam veremedim. devamının da gelmesini umuyorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.